Powrót

W Jasienicy i Niemojkach parkingi ułatwią podróże

Stacja Niemojki - widok z drona fot Paweł Mieszkowski PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Zwiększa się liczba parkingów powstających przy stacjach i przystankach kolejowych na Mazowszu. Możliwość wygodnego łączenia podróży pociągiem i samochodem zyskają mieszkańcy Jasienicy na linii Warszawa – Białystok, gdzie zaplanowano budowę 67 miejsc parkingowych (w tym 4 dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się). Parking powstanie przy przystanku kolejowym, między torami i istniejącą ścieżką pieszo-rowerową. Wjazd zaplanowano od strony skrzyżowania ulic Przejazdowej, Centralnej i Rzecznej. Teren zostanie utwardzony i odwodniony, a bezpieczeństwo ruchu po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED.

Parking powstanie również przy stacji kolejowej Niemojki na linii z Siedlec do Hajnówki. Zaplanowano 20 stanowisk, w tym 2 dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Pod inwestycję wykorzystany zostanie teren położony za budynkiem dawnego dworca.

Dla obu lokalizacji PLK S.A. podpisały umowy z właścicielem terenu, spółką PKP S.A. Za jej pośrednictwem, po zakończeniu wszystkich prac, gotowe parkingi zostaną przekazane w zarząd lokalnych samorządów. Przetargi na prace będą ogłaszane w najbliższych miesiącach, parkingi mają być gotowe w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Program Przystankowy ułatwia przesiadki

W województwie mazowieckim w budowie są dwa parkingi w Urlach i Zielonce o wartości ponad 1,9 mln zł. Planowana jest budowa dodatkowych 11 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, o szacunkowej wartości prawie 9 mln zł. Są to Ciechanów, Mława, Ruda Wielka, Małkinia, Chorzele, Wola Bierwiecka, Kruszyna, Warka, Jasienica, Niemojki i Szewnica. Udostępniono już dla podróżnych miejsca parkingowe przy nowym przystanku Błonie Rokitno.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. Obecnie zakończono budowę miejsc parkingowych w 9 lokalizacjach, w 48 postępują prace budowlane, a dla 24 trwają postępowania przetargowe.

Kontakt dla mediów:
Tomasz Łotowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 798 876 051