Powrót

W Głownie i Strykowie wygodniejszy i bezpieczniejszy dostęp do kolei

Budowa kładki nad torami w Głownie, tory, perony, pociąg, robotnicy fot. Artur Lewandowski, Paweł Mieszkowski

Pasażerowie w Głownie i Strykowie na linii Łódź - Łowicz, w połowie roku będą mogli nowymi kładkami przejść do pociągów. Przygotowane zostały już konstrukcje obiektów. Wybudowano schody oraz szyby windowe. W następnym etapie na kładkach ułożona zostanie nawierzchnia antypoślizgowa i montowane będą windy.

Kładki na stacjach w Głownie i Strykowie zwiększą dostępność do pociągów kursujących między Łodzią i Łowiczem. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się, podróżnym z ciężkim bagażem, opiekunom z dziećmi w wózkach lepszy dostęp do pociągów zapewnią windy. Będzie dogodne połączenie stacji z miastem.

Prace w Głownie i Strykowie są realizowane w ramach projektu o wartości ok. 50 mln zł netto „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego”. Zadanie jest współfinansowane w 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Projekt obejmuje również budowę nowego przystanku Pabianice Północ i przebudowę dworca Zduńska Wola wraz z przyległym Placem Żelaznym.

Lepsze warunki podróży w Zduńskiej Woli i Pabianicach

W ramach tego samego zadania na stacji Zduńska Wola przebudowywany jest budynek dworca. Będą stanowiska dla autobusów, miejsca parkingowe oraz stojaki dla rowerów przed budynkiem. W Pabianicach wybudowany zostanie nowy przystanek Pabianice Północ, który umożliwi lepszą komunikację koleją w stronę Łodzi, Zduńskiej Woli i Sieradza.

Ułatwienia w dostępie do kolei to konsekwentne działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Dzięki inwestycjom z udziałem środków unijnych i budżetowych tylko w województwie łódzkim dostępniejszych jest kilkanaście przystanków m.in. na odcinku Sochaczew – Barłogi na trasie Warszawa – Poznań, na linii Łódź Kaliska – Zduńska Wola oraz linii Łódź Kaliska – Zgierz – Kutno.

Poza kładkami budowane są bezkolizyjne skrzyżowania. Już korzystamy z wiaduktu w Skierniewicach. Budowane są kolejne w Andrespolu, Gałkowie i Łowiczu.

Kontakt dla mediów:
Rafał Wilgusiak
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02