Powrót

Tor nie dla pieszych

Modernizacje infrastruktury kolejowej i drogowej zapewniają, szczególnie w miastach, możliwość bezpiecznych przejść nad lub pod torami. Wiele osób wybiera jednak niebezpieczne skróty przez tory. We Wrocławiu na linii kolejowej z Wrocławia do Jeleniej Góry, pomimo ogrodzenia, przepisy łamią działkowcy i pracownicy biurowców. Igrających z życiem przez kilka dni pouczali funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Kolejne działania będą bardziej restrykcyjne i łamanie przepisów bezpieczeństwa zakończy się mandatem – informują funkcjonariusze SOK.
Konferencja prasowa przypomniała, że śmiertelne potrącenie człowieka przez pociąg wstrzymuje ruch kolejowy nawet na kilka godzin. To jest szczególnie dotkliwe na liniach modernizowanych np. Wrocław – Poznań. Obowiązkowa procedura angażuje Policję, prokuraturę, pogotowie ratunkowe, służby kolejowe, a często wymaga też uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej. Przykładem jest lipcowy wypadek na trasie Oborniki Śląskie – Skokowa, gdy pieszy wtargnął pod pociąg, zatrzymał ruch na trzy godziny. Setki pasażerów w czternastu pociągach oczekiwały na zakończenie procedury związanej z wypadkiem.
Na Dolnym Śląsku w 2012 r. piesi spowodowali 22 wypadki na torach w miejscach niedozwolonych. Zginęło 18 osób, a 5 zostało ciężko rannych. W Polsce w pierwszej połowie 2012 roku, na skutek nieostrożnych zachowań na torach miało miejsce blisko 200 wypadków. W ruchu kolejowym spowodowały opóźnienia ponad 3 380 pociągów, łącznie na 86 402 minuty – to średnio 19 pociągów dziennie po 25 minut każdy.
W ramach akcji „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach zabronionych” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą edukacje w szkołach i konferencje prasowe. Straż Ochrony Kolei, wykorzystuje dziewięć Mobilnych Centrów Monitoringu, do prewencji wobec nieodpowiedzialnych pieszych na torach. To rozszerzenie prowadzonej od ośmiu lat kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” www.bezpieczny-przejazd.pl


Informacje dla prasy:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Tel. 0 694 480 239; +48 22 473 30 02
m.siemieniec@plk-sa.pl