Powrót

Tańsze i sprawniejsze pomiary hałasu. Laboratorium Akustyczne PLK z akredytacją

- PLK, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, musi co 5 lat wykonać pomiar hałasu na liniach kolejowych, prowadzących ruch powyżej 30 tys. pociągów w ciągu roku. Aktualnie dotyczy to około 1200 km linii kolejowych. Pomiary będziemy wykonywać profesjonalnie i samodzielnie, co łączy się też z uzyskaniem dla spółki oszczędności – mówi Ewa Makosz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PLK. 

Już w 2013 roku PLK rozpoczęły przygotowania do prowadzenia samodzielnych badań. Zakupiono wówczas specjalistyczne oprogramowanie i sprzęt, m.in.: miernik poziomu dźwięku, czy stację meteorologiczną. Spółka opracowała procedury pomiarowe a rok później wystąpiła z wnioskiem do Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) o przyznanie certyfikatu dla Laboratorium Akustycznego. Uzyskanie tego dokumentu stwarza możliwość samodzielnego prowadzenia pomiarów, których wyniki będą uznawane przez wszystkie instytucje. Posiadanie własnego laboratorium przyniesie PLK również spore oszczędności, gdyż zarządca infrastruktury nie będzie musiał zlecać pomiarów firmom zewnętrznym. 

Akredytację PCA uzyskuje się po sprawdzeniu personelu, wyposażenia i biegłości realizacji pomiaru. Dokument ten potwierdza, że wyniki badań laboratorium są wiarygodne, a jednostka działa zgodnie z najlepszą praktyką i może cieszyć się uznaniem środowiska laboratoriów badawczych. 

W ramach procedury akredytacyjnej PLK przygotowały dokumentację niezbędną dla Laboratorium Akustycznego, przeszkoliły personel i przeprowadziły pomiary akustyczne w kilkunastu lokalizacjach (m. in. Wrocław, Miękinia, Księginice, Warszawa, Sochaczew). Badania związane były z zebraniem danych dotyczących poziomu hałasu wzdłuż linii kolejowych w miejscach, które wskazywali mieszkańcy oraz pomiarem poziomu dźwięków powodowanych przez pociągi jadące na łukach linii kolejowych. 

Laboratorium Akustyczne PLK planuje także zakup dodatkowego sprzętu. Do końca 2017 r. laboratorium wykona kilkadziesiąt pomiarów hałasu w kilkudziesięciu lokalizacjach, na liniach kolejowych na terenie całego kraju.Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239