Powrót

Świętokrzyskie – koleją szybciej dzięki budowie łącznicy Czarnca – Włoszczowa Płn.

Budowa nowej łącznicy, linii kolejowej Czarnca – Włoszczowa Północ stworzy nowe możliwości dla kolei w woj. świętokrzyskim. Linia o długości ponad 3 km połączy linię nr 61 (Kielce – Fosowskie) z Czarncy z Centralną Magistralą Kolejową. Tym samym utworzy alternatywne połączenie kolejowe ze stolicy województwa świętokrzyskiego do Warszawy i Łodzi. Wpłynie to pozytywnie na komunikację w Polsce. Mieszkańcy województwa szybciej dojadą m.in. na północ, do Trójmiasta i Poznania.

Łącznica skróci czas przejazdu między Warszawą a Kielcami do ok. 2 h i 10 min, na co będzie miał wpływ także przejazd pociągów z wyższą prędkością przez CMK. Obecnie podróż z Kielc do Warszawy najszybszym pociągiem linią nr 8 trwa ok. 2 h 47 min.

Nowo wybudowany odcinek łączący stację Włoszczowa Północ z Czarncą będzie ok. 3,2 km zelektryfikowaną linią jednotorową. Zostanie ona przystosowana do ruchu dwukierunkowego. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością maksymalną 100 km/h, a towarowe 80 km/h.

Opracowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane realizuje firma ZUE S.A. Inwestycję zaplanowano na lata 2017-2020. Wartość inwestycji to ponad 40 mln zł. Projekt pn. „Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca – Włoszczowa Północ” będzie finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

To kolejna inwestycja zaplanowana do realizacji przez PLK w woj. świętokrzyskim. W ramach modernizacji linii kolejowych kompleksowo zmodernizowane zostaną stacje i przystanki na odcinkach: Skarżysko-Kamienna – Sandomierz i  Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów. Inwestycje będą realizowane w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Aktualnie trwają także prace na stacji Włoszczowa Północ – powstał nowy peron i budowane jest przejście podziemne. Inwestycja jest realizowana w ramach modernizacji Centralnej Magistrali Kolejowej. 

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 22 473 30 02