Powrót

Stop wypadkom na przejazdach kolejowo – drogowych w Wielkopolsce

98% wszystkich kolizji na przejazdach kolejowo – drogowych spowodowane jest nieostrożnością uczestników ruchu drogowego. Brawura, pośpiech, skłonność do ryzyka, niekiedy alkohol. Oto główne przyczyny tragicznych zdarzeń. Na terenie woj. wielkopolskiego znajduje się 1469 przejazdów i każdy z nich umożliwia bezpieczne przekroczenie linii kolejowej, jeżeli zastosujemy się do przepisów ruchu drogowego. W pierwszym kwartale ubiegłego roku doszło w Wielkopolsce do 4 zdarzeń na przejazdach, w tym do 3 – mówi Robert Cieplicki Komendant Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu. SOK stale monitoruje to, co dzieje się na przejazdach, prowadzimy kontrole także przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, na przykład samochodu z systemem mobilnych kamer, jednak żaden sprzęt nie zastąpi zdrowego rozsądku u kierowców. 

W I kw. 2015 r. w Wielkopolsce dwie osoby zginęły a jedna została ranna. W analogicznym okresie tego roku nikt nie zginął, ani nie został ranny. Cieszy taka tendencja. 

W pierwszym kwartale tego roku w porównaniu do ubiegłego na całej sieci kolejowe liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo – drogowych zmalała o blisko 14 procent. W sumie od stycznia do marca 2016 r. doszło do 38 wypadków i kolizji, w których zginęło 11 osób a 3 zostały ciężko ranne. W tym samym okresie ubiegłego roku podobnych zdarzeń było 44, 16 osób zginęło a 3 zostały ranne. 

Większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym zapewniają zmodernizowane przejazdy. W 2015 r. Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie Wielkopolski wyremontowały prawie 150 takich miejsc. 

Na wielu skrzyżowaniach kolejowo – drogowych zainstalowano nową samoczynną sygnalizację przejazdową ostrzegającą kierowców, wymieniono nawierzchnię drogową i kolejową, zamontowano nowe oświetlenie i kamery monitoringu. Poprawiło to bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego.

W tym roku planowane jest rozpoczęcie modernizacji kolejnych 14 takich miejsc, gdzie będą zabudowane nowe urządzenia rogatkowe, które poprawią bezpieczeństwo. M.in. 4 między Lesznem a Zbąszyniem, 2 między Wronkami i Mokrzem oraz 2 między Wągrowcem a Gołańczą.

Ignorowanie znaku STOP, omijanie półrogatek, wjeżdżanie na przejazd przy zapalonym czerwonym świetle na sygnalizatorze oraz brak poszanowania innych przepisów ruchu drogowego to nadal najczęstsze przyczyny zdarzeń na przejazdach kolejowo – drogowych. Prowadzona przez Polskie Linie Kolejowe kampania Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” od 12 lat uświadamia kierowcom, jak ważne jest poszanowanie przepisów przy przekraczaniu linii kolejowych. Ta jedna z największych kampanii społecznych w Europie buduje kulturę bezpieczeństwa nie tylko wśród posiadaczy czterech kółek, ale także wśród rowerzystów oraz pieszych. To w jej ramach przeprowadza się w ciągu roku setki spotkań z dziećmi oraz rozdaje ulotki informacyjne na przejazdach, których celem jest poprawa bezpieczeństwa. 

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo przy przekraczaniu linii kolejowych, kierowcy powinni pamiętać szczególnie teraz, kiedy zbliża się okres nasilonych wakacyjnych wyjazdów. Lepsza pogoda, a co za tym idzie względnie lepsze warunki na drogach, perspektywa urlopu i wypoczynku, mogą powodować rozkojarzenie u kierowców. Właśnie wtedy należy szczególnie uważać przy przekraczaniu przejazdów kolejowo – drogowych.           

                                                                                      

Kontakt dla mediów:
Zbigniew Wolny
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
zbigniew.wolny@plk-sa.pl
T: +48 600 084 749