Powrót

Sprawniejsze podróże koleją i lepsza informacja dla pasażerów na trasie Nidzica – Działdowo

Pociąg przy peronie stacji Nidzica. W tle budynek dworca_fot. Artur Lewandowski

Realizacja zadania pn. „Przeniesienie sterowania stacją Nidzica do LCS Działdowo wraz z zabudową urządzeń komputerowych i dostosowaniem nastawni Nidzica do zdalnego sterowania” to kolejna inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na zmodernizowanej w latach 2017-2020 linii kolejowej nr 216 Działdowo – Olsztyn Główny.

Na stacji Nidzica oraz na przystankach Zakrzów-Sarnowo, Kozłowo i Wietrzychowo zabudowane zostaną urządzenia systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. We wszystkich lokalizacjach zamontowane zostaną megafony i zegary, a w Nidzicy dodatkowo wyświetlacze. System zapewni podróżnym bieżące informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów.

W ramach zadania na stacji Nidzica zainstalowane zostaną nowe urządzenia systemu sterowania ruchem kolejowym. Umożliwi to przeniesienie sterowania ruchem do lokalnego centrum sterowania Działdowo, co usprawni podróże koleją na tej trasie.

Podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa na dwóch przejazdach kolejowo – drogowych w Nidzicy. Na skrzyżowaniach torów z ulicami Działdowską i Olsztyńską wymienione zostaną rogatki, sygnalizatory oraz nawierzchnia, dzięki czemu kierowcy przejadą przez tory sprawniej.

PLK S.A. podpisały umowę na realizację prac z konsorcjum firm Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. oraz Alstom Polska S.A. Zakończenie zadania planowane jest w III kwartale 2025 r. Przedsięwzięcie o wartości blisko 46 mln zł netto zostanie zrealizowane w ramach projektu pn. „Digitalizacja infrastruktury kolejowej poprzez zabudowę nowoczesnych urządzeń i systemów – etap V” ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).

Kontakt dla mediów:
Przemysław Zieliński
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02