Powrót

Śląskie: bezpieczniejszy przejazd przez tory

Zdjęcie do informacji prasowej - przejazd kolejowo-drogowy

Bezpieczniejsze i sprawniejsze przejazdy dla samochodów i pociągów przez skrzyżowania kolejowo-drogowe to zakładany efekt realizacji ogólnopolskiego programu przejazdowego z Krajowego Programu Kolejowego. Przebudowane zostaną łącznie 182 przejazdy w Polsce. W województwie śląskim zmodernizowanych zostanie 9 za 12 mln zł.

Już zwiększył się poziom bezpieczeństwa na przejeździe w Krzepicach (linia Herby Nowe – Oleśnica). Wymieniono tor i jezdnię, co kierowcom zapewnia płynny przejazd. Stare urządzenia sygnalizacji przejazdowej zastąpiono nowymi. Jest także nowe oświetlenie i monitoring.

W Wilkowicach (trasa kolejowa Katowice – Zwardoń), Jaworznie (linia Sosnowiec Maczki – Długoszyn) i Lublińcu (linia Droniowiczki – Jawornica) kierowcy już przejeżdżają po zmodernizowanej drodze przez tory. Dla pieszych w Wilkowicach wybudowano nowe chodniki. Kolejnym etapem prac będzie wymiana urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej. Na przejazdach w Lublińcu i Jaworznie poziom bezpieczeństwa podniesie zabudowa dodatkowych urządzeń. Roboty torowe trwają w Cieszynie. Przejazd zostanie zabezpieczony rogatkami i sygnalizacją. Poza nową jezdnią wybudowany zostanie chodnik i ścieżka rowerowa. Na wszystkich skrzyżowaniach zamontowane zostanie funkcjonalne oświetlenie i monitoring.

Prace na przejazdach zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy pociągów i nie powodują zmian w podróżach. W przyszłym roku zmodernizowane zostaną kolejne przejazdy w: Lublińcu (linia Paczyna – Lubliniec), Zabrzu Makoszowach, Rybniku Niedobczycach oraz Radostowicach (na linii Pszczyna – Rybnik).

Wykonawcą prac w woj. śląskim są konsorcja firm: Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o. i Roman Sabat, Biuro Wdrożeniowo-Projektowe SABEL oraz KZN Rail Sp. z o.o. i  Wadoma Sp. z o.o., sp. komandytowa. Wartość prac w regionie to 12,4 mln zł netto.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych. To nie tylko projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap I – część przejazdowa” o wartości ponad 256,7 mln zł netto, z czego dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi prawie 194 mln zł netto. PLK budują także bezkolizyjne skrzyżowania i modernizuje przejazdy w ramach wielu projektów inwestycyjnych. Szkoleni są także dróżnicy oraz wyposażani w dodatkowe urządzenia.

#ŻółtaNaklejkaPLK
W tym roku PLK oznakowały wszystkie, blisko 14 tysięcy przejazdów indywidualnymi numerami, aby w przypadku niespodziewanego zdarzenia np. awarii samochodu, można było podać jego lokalizację i wstrzymać ruch kolejowy. Więcej o #ŻółtaNaklejkaPLK na http://www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/.

Kontakt dla mediów:

Jacek Karniewski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 694 480 192