Powrót

Ruszyły prace na linii pomiędzy Wronkami a Miałami

Rewitalizacja linii pomiędzy Wronkami a Miałami rozpoczęła się 17 sierpnia. Prace zostały tak zaplanowane, że nie wpływają na kursowanie pociągów. Na 20 km odcinku wymienione zostaną m.in. 52 tysiące podkładów oraz szyny. Oczyszczenie terenów obok linii kolejowej i wykonanie odwodnienia pozwoli utrzymać dobre parametry trasy. 

Polskie Linie Kolejowe podczas prowadzonych rewitalizacji konsekwentnie podnoszą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Również na trasie Wronki – Miały 6 skrzyżowań toru z drogą zyska nową nawierzchnię, co zapewni m.in. płynny przejazd samochodów.

Wykonywane przez PLK prace zlikwidują ograniczenia prędkości. Pociągi przyśpieszą z 80 km/h do 140 km/h, a  czas przejazdu między Wronkami a Miałami skróci się o około 6 min.

Zadanie finansowane jest z Funduszu Kolejowego i zakończy się w grudniu br.. Prace wykonuje MOTA-ENGIL CENTRAL EUROPE S.A.

Rewitalizacja linii Wronki – Miały to kontynuacja wcześniejszych prac PLK, utrzymujących stabilny  czas przejazdu na trasie Poznań – Krzyż – Szczecin. W 2013 r. PLK wykonała prace na odcinku Rokietnica – Pęckowo, a w 2014 r. między Szamotułami, Pęckowem a Wronkami -  łącznie za ok. 50 mln zł. 

W ramach perspektywy finansowej 2014 – 2020 PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują kompleksową modernizację trasy Poznań – Szczecin Dąbie. Prace budowlane zostały zaplanowane na lata 2018 – 2021. Modernizacja będzie obejmować m.in. wykonanie nowych torów oraz przebudowę stacji i przystanków z przystosowaniem ich do obsługi osób mających trudności z poruszaniem się. Po wykonaniu wszystkich robót, pociągi będą mogły jeździć z prędkością 160 km/h. Na linii zostanie zainstalowany europejski system sterowania ruchem kolejowym, który zwiększy bezpieczeństwo. Po wykonaniu wszystkich prac, podróż między Poznaniem a Szczecinem skróci się o około 30 minut. Koszt tej inwestycji to około 2 mld zł. Kontakt dla mediów:
Zbigniew Wolny
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
zbigniew.wolny@plk-sa.pl
T: +48 61 633 14 49
T: +48 600 084 749