Powrót

Przejściem przez tory

Wkraczanie na tory poza wyznaczonymi przejściami na terenie województwa lubelskiego doprowadziło w pierwszej połowie 2012 r. do trzech wypadków śmiertelnych. Tragedie na torach skutkowały opóźnieniem kilkunastu pociągów oraz angażowaniem służb publicznych. W pierwszej połowie br. na polskich torach było prawie 200 podobnych wypadków.
Ostrzegamy przed wchodzeniem na teren kolejowy dorosłych młodzież i dzieci. Apelujemy o wykorzystanie tylko miejsc przygotowanych. Inne lokalizacje przy podejściu do linii kolejowej
i chodzeniu po torach stwarzają zagrożenie dla zdrowia – mówił Jerzy Brodowski, zastępca komendanta lubelskiej komendy Straży Ochrony Kolei.
Realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z Regionalnego Programu Operacyjnego rewitalizacje linii umożliwią obsługę nowych połączeń. Pociągi pojawią się na nowych trasach, dlatego kolejarze już zwracają uwagę na aspekt bezpieczeństwa.
Chcemy by pociągi jeździły bez zakłóceń, a piesi nie skracali nierozważnie drogi przez tory. – podkreślał Zygmunt Grzechulski , dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie.
Akcja „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych”, podobnie jak kampania Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj! prowadzona jest przez PLK przy współpracy z policją. Doświadczenia Straży Ochrony Kolei oraz lubelskich policjantów są podobne. Nierozważne przechodzenie przez trasy komunikacyjne drogowe i kolejowe powoduje niepotrzebne i tragiczne zdarzenia. Rozwaga i odpowiedzialność społeczna są niezbędne tak w ruchu drogowym, jak i na przejściach kolejowych – apelował Arkadiusz Kalita z Wydziału Ruchy Drogowego WKP w Lublinie.
Lubelska akcja Straży Ochrony Kolei i konferencja prasowa to kolejne działania w ramach rozpoczętego w październiku zadania „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych”. Przedsięwzięcie jest rozszerzeniem prowadzonej od ośmiu lat kampanii społecznej Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!informacje dla mediów:
Mirosław Siemieniec
rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. + 48 22 473 30 02
m.siemieniec@plk-sa.pl