Powrót

Podlaskie: nowy przystanek Gregorowce Południowe zwiększa dostęp do kolei

Nowy przystanek Gregorowce Południowe widok na peron i tablice informacyjne z drona fot Paweł Mieszkowski PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Od 12 listopada wygodniej do pociągu wsiądą mieszkańcy wsi Gregorowce w gminie Orla w powiecie bielskim. W bezpośrednim sąsiedztwie wsi powstał nowy przystanek kolejowy. Dzięki temu codzienne dojazdy do szkoły i pracy w kierunku Czeremchy, Bielska Podlaskiego i Białegostoku będą wygodniejsze. Komfort podróży zapewnia nowy peron – ma wysokość 76 cm, co ułatwia wsiadanie do pociągów. Zainstalowano oznakowanie i tablice informacyjne, wiatę chroniącą przed opadami, ławki oraz ekologiczne oświetlenie LED. Na potrzeby mieszkańców łączących podróż rowerem i koleją przygotowano stojaki. Dostęp osobom o ograniczonej mobilności zapewnia pochylnia.

Nowy przystanek Gregorowce Południowe to kolejny krok na drodze do likwidacji wykluczenia komunikacyjnego na Podlasiu. Także w mniejszych miejscowościach przybliżamy kolej mieszkańcom. W województwie podlaskim sukcesywnie oddajemy do użytku zmodernizowane i nowe perony na liniach Białystok – Czeremcha oraz Sokółka – Suwałki – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Inwestycja PLK SA jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Dotychczas korzystali oni z peronu na stacji Gregorowce, znajdującego się na terenie miejscowości Gredele-Kolonia. Nowy przystanek zbudowano bliżej wsi Gregorowce. Obecnie do dyspozycji podróżnych jest zarówno nowy przystanek, jak i stacja w dotychczasowej lokalizacji.

Dzięki Programowi Przystankowemu w miejscach takich jak Gregorowce, PLK SA tworzą nowe, lepsze warunki podróży. Mieszkańcy zyskają wygodne połączenia do Czeremchy i Białegostoku. Inwestycje kolejowe na Podlasiu postępują, a ich zakres jest rekordowy w historii regionu – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dzięki inwestycji PLK SA w Gregorowcach zwiększy się także bezpieczeństwo ruchu drogowego. Sąsiadujący z nowym peronem przejazd kolejowo-drogowy został wyposażony w nowe urządzenia – o nadjeżdżającym pociągu poinformuje sygnalizacja świetlna i dźwiękowa.

Budżet inwestycji w Gregorowcach to 2,2 mln zł netto. Budowa nowego przystanku prowadzona była od stycznia tego roku.

Program Przystankowy w woj. podlaskim

Na terenie województwa podlaskiego w ramach Programu Przystankowego przewidziano łącznie budowę lub modernizację piętnastu przystanków. Na linii Białystok – Czeremcha podróżni korzystają już z peronów w Kleszczelach oraz Suchowolcach. Powstanie także nowy przystanek – Repczyce Zalew. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy zyskają możliwość dojazdu koleją do popularnego miejsca wypoczynku nad zalewem na rzece Nurzec. Modernizowany będzie także przystanek Podbiele.

Na linii Sokółka – Suwałki gotowych jest osiem zmodernizowanych peronów, prace kontynuowane są w Dąbrowie Białostockiej, zmodernizowany zostanie również przystanek Kamienna Nowa.

„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025” przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

Kontakt dla mediów:
Tomasz Łotowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 798 876 051