Powrót

Pociąg górą. Budowa łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Podgórze na finiszu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą budowę krakowskiej łącznicy. To największy taki obiekt w Polsce, o długości ponad 1100 m. Składa się z trzech estakad i dwóch wiaduktów, podtrzymywanych przez 30 filarów o wysokości do 15 metrów.

- Obecnie w Krakowie realizowane są najpoważniejsze przedsięwzięcia kolejowe od kilkudziesięciu lat. Już wkrótce podróżni będą mogli skorzystać z wybudowanej łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Podgórze, która umożliwi uruchomienie szybkiego i bezpośredniego połączenia kolejowego z Krakowa do Zakopanego, a także zintegruje kolej z komunikacją miejską powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Dzięki łącznicy podróżni zyskają szybsze, wygodniejsze, bezpośrednie połączenia aglomeracyjne i regionalne. Skróci się czas podróży do Zakopanego i Skawiny. Podróżni pociągów dalekobieżnych nie będą czekali na zmianę lokomotywy na stacji Kraków Płaszów – bezpośrednio z Krakowa Głównego pojadą w stronę Tatr.

- Krakowska łącznica to obecnie największy i najwyższy obiekt na sieci kolejowej, który ma istotne znaczenie dla ruchu aglomeracyjnego, regionalnego i międzyregionalnego. Pokazuje, że kolej dzięki realizacji Krajowego Programu Kolejowego odzyskuje swoje znaczenie nie tylko w miastach i aglomeracjach, ale także coraz lepiej łączy Polskę – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 

Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze - nowe krakowskie przystanki

W grudniu podróżni skorzystają z nowoczesnych przystanków Kraków Zabłocie i Kraków Podgórze (dawniej: Kraków Krzemionki). Będą one równocześnie pełnić rolę centrów przesiadkowych. Dobrze oznakowane, zadaszone perony z wiatami i ławkami oraz system informacji pasażerskiej, znacznie poprawią komfort obsługi podróżnych. Na przystankach znajdują się windy oraz schody ruchome, które ułatwią dostęp osobom z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Zmieniło się także otoczenie. W pobliżu przystanku Kraków Zabłocie wybudowano parking oraz drogę dojazdową, która łączy ulicę Lipową z ulicą Zabłocie. Na końcu ulicy Lipowej powstało rondo. Odnowione zostało przejście podziemne pomiędzy ulicami Kącik i Lipową. W pobliżu przystanku Kraków Podgórze wyremontowano ulice.

Łącznica w liczbach

Krakowska łącznica kolejowa to trzy estakady o łącznej długości ponad kilometra i dwa wiadukty o długości 155 metrów. Obiekt wspiera 30 filarów o wysokości do 15 m. Jest 28 stalowych przęseł o maksymalnej rozpiętości 81 m. W ramach inwestycji przebudowano również prawie 9 km torów oraz 6 rozjazdów kolejowych. Każde z 600-tonowych przęseł estakady to 200 ton stali i 400 ton betonu. Do budowy łącznicy wykorzystano prawie 7 tys. ton stali konstrukcyjnej i ponad 3 tys. ton stali zbrojeniowej oraz 25,5 tys. ton betonu.
16 września 2015 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki z konsorcjum firm Budimex SA (lider) i Ferrovial Agroman SA (partner) i ruszyły prace.
Wykonawca robót zakończył już najbardziej newralgiczne prace związane z budową łącznicy. Trwają ostatnie testy. Odbiór inwestycji zaplanowany jest do końca 2017 r.
Całkowita wartość projektu: 348 mln zł; dofinansowanie z UE: 187 mln zł. Wartość robót budowalnych to 210 mln zł (netto).

WIECEJ O PROJEKCIE: http://www.zablocie-krzemionki.pl

 

 

 

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec Rzecznik prasowy
 PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel.: (22) 473 30 02 tel.: (+48) 662 114 900
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl

 

Projekt „Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki” współfinasowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.