Powrót

PLK SA rozwijają współpracę z Japonią w zakresie zastosowania nowoczesnych technologii

Przedstawiciele PLK SA oraz japońskich kolei na spotkaniu w siedzibie Centrali Spółki, fot. Karol Jakubowski (1)

Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. spotkał się z Kamio Nobumitsu, I sekretarzem Ambasady Japonii, przedstawicielami japońskiego Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki, firmy Japan International Consultants for Transportation oraz East Japan Railway Company (JR East).

Podczas spotkania omówiono wyniki ankiety dotyczącej ewentualnego zainteresowania PLK SA nowymi rozwiązaniami w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz bezpieczeństwa podróżnych, automatyki, sygnalizacji i energetyki kolejowej. Wymieniono się również spostrzeżeniami na temat proponowanych przez rynek japoński urządzeń i możliwości ich zastosowania w Polsce.

Strona japońska jest zainteresowana rozwojem infrastruktury kolejowej w Polsce i upatruje w nim możliwość rozszerzenia swojej obecności na polskim rynku. Realizowane przez PLK SA największe w historii inwestycje kolejowe oraz dążenie zarządcy infrastruktury do wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań otwiera możliwość ewentualnej przyszłej współpracy. Japonia rozważa również zaprezentowanie proponowanych rozwiązań podczas tegorocznych targów TRAKO.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach współpracy rozpoczętej w 2022 r. pomiędzy polskim Ministerstwem Infrastruktury a japońskim Ministerstwem Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki. Współpraca ma na celu wsparcie przez PLK SA rozpoznania przez stronę japońską ewentualnych potrzeb polskiego rynku kolejowego w zakresie komponentów infrastruktury kolejowej.

Kontakt dla mediów:
Magdalena Janus
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 571 370 229