Powrót

Pabianice Północ – nowy przystanek kolejowy w województwie łódzkim

Peron i dwa pociągi na stacji Pabianice, fot. Mirosław Siemieniec

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Całkowita wartość projektu wynosi 50 mln 221 tys. zł, a wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 30 mln 771 tys.

Te przystanki są elementem większego programu. Mieszczą się w ramach naszych działań, które od początku podejmowaliśmy - działań, które miały za zadanie skoordynować połączenia kolejowe z innymi środkami transportu. Tego, na czym nam wspólnie bardzo zależy – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.

Odbudowujemy kolej regionalną i przywracamy dobre połączenia. Zwiększa się komfort obsługi na stacjach i przystankach oraz dostępność do pociągów dla wszystkich podróżnych. Kolejne inwestycje w województwie łódzkim, to budowa nowego przystanku Pabianice Północ oraz zwiększenie jakości dostępu do kolei wraz z integracją z innymi środkami transportu w Zduńskiej Woli, Strykowie i Głownie - powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zakres inwestycji:

  • Pabianice – powstanie nowy przystanek Pabianice-Północ przy przejeździe kolejowym w ciągu drogi krajowej nr 71. Wybudowane zostaną dwa perony, a w pobliżu (przy ul. Karniszewickiej) miejsca postojowe dla samochodów osobowych, nowe chodniki oraz wiata rowerowa;
  • Stryków i Głowno – wybudowane zostaną kładki wyposażone w windy. Osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych zyskają dogodny dostęp do kolei. Powstaną miejsca postojowe dla samochodów, wiaty rowerowe. Przebudowane będą chodniki i podjazdy;
  • Zduńska Wola - Budynkowi przywrócony zostanie oryginalny wyraz architektoniczny przy wprowadzeniu funkcji towarzyszących obsłudze podróżnych. Powstaną nowe miejsca parkingowe, w tym dla niepełnosprawnych, przebudowane zostaną chodniki, powstanie nowe miejsce postojowe dla autobusów przed dworcem. Miasto przebuduje ul. Dworcową na odcinku ograniczonym jezdnią wokół Placu Żelaznego.

Przystanki znajdują się na trasie pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i będą tzw. węzłami multimodalnymi. Takie rozwiązanie zwiększy możliwość dostępu do kolei dla mieszkańców województwa. Zakończenie prac przewidziano na wszystkich obiektach w 2023 roku.

Poniżej link do filmu z wypowiedziami uczestników:

https://www.youtube.com/watch?v=aV8JCh8T6Wg

Od niedzieli nowe przystanki Łódź Retkinia i Łódź Warszawska

Łódź Retkinia – przystanek na linii nr 14 między stacją Łódź Kaliska i stacją Łódź Lublinek zapewni mieszkańcom osiedli Retkinia i Pienista, a także Karolewa i Rokicia szybsze i sprawniejsze dojazdy m.in. do Pabianic, Zduńskiej Woli i Sieradza. Dwa perony są przy centrum handlowym na ul. Maratońskiej. Wyposażono je w ławki, wiaty i elektroniczną informację pasażerską. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się dostęp do pociągów ułatwią windy i pochylnie.

Łódź Warszawska – bliżej do pociągu będą mieli mieszkańcy osiedli Rogi i Marysin w dzielnicy Bałuty. Przystanek został wybudowany na jednotorowej linii między stacją Łódź Widzew a Zgierz przy ulicy Warszawskiej. Peron wyposażono w ławki i wiaty, a także w zegary, wyświetlacze i infokioski. Winda ułatwi dostęp do kolei osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Przystanki Łódź Warszawska, Łódź Retkinia oraz Łódź Radogoszcz Wschód, a także Łódź Stoki, Łódź Marysin i Łódź Arturówek wybudowano i przebudowano w ramach projektu pn. „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego – z mijanką w rejonie przystanku Łódź Marysin” o wartości 49,3 mln zł netto. Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239