Powrót

Ostatnia korekta rozkładu jazdy pociągów

Tylko w tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wydadzą na inwestycje ponad 7 mld zł. W październiku prace remontowe i modernizacyjne będą kontynuowane m.in.: pomiędzy Warszawą a Skierniewicami, Wrocławiem a Poznaniem, na Centralnej Magistrali Kolejowej czy na linii do Białegostoku. W związku z remontem linii średnicowej w Warszawie, w wybranych terminach, część pociągów będzie miała zmienione stacje odjazdów lub przyjazdów. Kilkanaście pociągów zostanie skierowanych do stacji Warszawa Gdańska. Najważniejszą zmianę dla pasażerów przynosi modernizacja torów łączących Warszawę z Białymstokiem.


Dwie możliwości podróżowania na trasie Warszawa - Białystok

W celu skrócenia czasu prac modernizacyjnych na trasie z Warszawy do Białegostoku o 10 miesięcy, zarządca infrastruktury od 12 października zawiesi ruch kolejowy na odcinku Tłuszcz - Łochów. Przewoźnicy zapewnią komunikację zastępczą.

Pasażerowie PKP Intercity będą mogli podróżować na dwa sposoby: wybierając autobusy z przesiadką na pociąg w Małkini lub w przypadku tych, którzy planują podróż bezpośrednio do Białegostoku, ekspresowym PKP Intercity Busem. Autobusy na trasie Warszawa Centralna - Małkinia – Warszawa Centralna będą odjeżdżać co 2 godziny i będą skomunikowane z pociągami zatrzymującymi się w Czyżewie, Szepietowie i Łapach. Podróż zajmie około 3 godzin. Dodatkowo podróżni będą mogli nadal korzystać z bezpośrednich połączeń z Warszawy do Białegostoku realizowanych PKP Intercity Busami.

Koleje Mazowieckie swoim pasażerom również zapewnią dwie opcje podróżowania komunikacją zastępczą. Wszystkie połączenia autobusowe zostały uwzględnione w rozkładach jazdy. W ofercie znajdą się bezpośrednie połączenia Tłuszcz - Łochów oraz połączenia obsługujące ruch aglomeracyjny do i z miejscowości położonych wzdłuż zamkniętego odcinka.     

Wszystkie kursy autobusów zastępczych będą uwzględnione w rozkładzie jazdy pociągów i będą skomunikowane z pociągami na linii. Od 12 października na dworcach w Warszawie, Małkini i Białymstoku pasażerów będą wspierać mobilni informatorzy PKP Intercity.


Dodatkowe połączenia autobusowe PKP Intercity na linii Warszawa-Skierniewice

Zarządca infrastruktury kontynuuje prace modernizacyjne na linii łódzkiej, dzięki którym w 2015 roku czas przejazdu z Łodzi do stolicy skróci się do 70 minut. Komunikacja kolejowa na tej trasie została od września uzupełniona połączeniami autobusowymi PKP Intercity. Od 1 października podwojono liczbę kursów między Warszawą a Skierniewicami. Obecnie przewoźnik uruchamia po 10 porannych autobusów ze Skierniewic i Żyrardowa do Warszawy i po 10 popołudniowych ze stolicy do Skierniewic i Żyrardowa. Busy jeżdżą co kwadrans od 4.45 rano i od 15.25 po południu.

Dodatkowych informacji na temat organizacji komunikacji na trasie łódzkiej od 1 września udzielają pasażerom mobilni informatorzy. Na 20 stacjach i przystankach pracuje 40 informatorów.    


Prace remontowe na odcinku Warszawa Zachodnia - Warszawa Centralna

W związku z wymianą rozjazdów na stacji Warszawa Zachodnia i remontem torów na odcinku Warszawa Zachodnia - Warszawa Centralna część pociągów w wybranych terminach, zmieni stacje przyjazdów lub odjazdów w Warszawie. Zostaną skierowane do stacji Warszawa Gdańska z pominięciem stacji Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia. Prace remontowe potrwają od 14 października do 1 grudnia.


Akcja informacyjna

Pasażerowie są informowani o zmianach wynikających z korekty za pośrednictwem wszystkich dostępnych kanałów, m.in.: ulotek, zapowiedzi na dworcach i w pociągach, stron internetowych, mediów społecznościowych czy infolinii. Poza tradycyjnymi punktami informacyjnymi, jak kasy czy centra obsługi klienta, otrzymują wsparcie mobilnych informatorów od 10 do 13 października.

Godziny przyjazdów oraz odjazdów pociągów są już dostępne na stronach internetowych a także na plakatach na stacjach i dworcach.

Jest to ostatnia korekta rozkładu jazdy w tym roku, która będzie obowiązywała do 13 grudnia. Wraz z nowym rozkładem znacznie skrócą się czasy przejazdów na najważniejszych liniach:

  • Warszawa – Gdańsk: 2:58
  • Warszawa – Katowice: 2:34
  • Warszawa-Kraków: 2:28
  • Warszawa-Wrocław: 3:42  
Maciej Dutkiewicz
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel.  + 48 883 354 177
e-mail: maciej.dutkiewicz@plk-sa.pl

Zuzanna Szopowska
Rzecznik Prasowy
PKP Intercity S.A.
tel. +48 697 044 484
e-mail: rzecznik@intercity.pl