Powrót

Opoczno – nowy przystanek na kolejowej mapie Polski

Cieszymy się, że Opoczno jest kolejnym miastem po Włoszczowie, gdzie będą zatrzymywać się pociągi jadące do Warszawy. Do tej pory podróż do stolicy koleją trwała ponad trzy godziny – mówi opocznianin, Kazimierz Raczyński. Od 14 grudnia mieszkańcy miasta słynącego z ceramiki, będą mogli dojechać koleją do stolicy w niewiele ponad godzinę. Z nowego peronu pociągi odjadą również w kierunku Krakowa, Katowic, Wrocławia, Szklarskiej Poręby, Olsztyna czy Lublina. 

Prace przy budowie peronu dobiegają końca. Obiekt o długości 300 m i wysokości 76 cm, został wyposażony w wiaty, ławki, monitoring, urządzenia informacji podróżnych, oświetlenie i tablice na rozkłady jazdy. – Dojście do peronu od strony południowej zapewni mieszkańcom przejście podziemne, a pochylnie ułatwią przemieszczanie się osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się – informuje Agnieszka Janicka, Kierownik Kontraktu z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 

Budowa nowych przystanków w stosunkowo niewielkich miejscowościach na najszybszych liniach kolejowych nie jest nowym pomysłem. – W Niemczech już w 2006 r. na trasie z Norymbergi do Ingolstadt uruchomiono dwie stacje pośrednie: Allersberg (Rothsee) i Kinding (Altmühltal) oraz przystanek Ingolstadt Nord. W Hiszpanii na trasie z Madrytu do Sewilli zlokalizowano trzy stacje pośrednie: Ciudad Real, Puertollano oraz Kordoba – mówi Piotr Malepszak, pełnomocnik zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Nawet w małych miejscowościach na liniach dużych prędkości powstają przystanki gdzie zatrzymują się wybrane pociągi. Takie rozwiązania zapewniają lepszy dostęp do transportu kolejowego.

Nowa stacja Opoczno Południe pozwoli na stworzenie regionalnego węzła przesiadkowego, zapewniającego lepszy dostęp do transportu kolejowego nie tylko mieszkańcom Opoczna, ale także podróżnym z pobliskich miejscowości. 

Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o.


Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel.  + 48 883 354 177
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl