Powrót

Od niedzieli podróże z nowych przystanków

Widok na prace budowlane z lotu ptaka na stacji Wałbrzych Centrum

Już w niedzielę 13 grudnia, pociągi regionalne zatrzymają się na nowych przystankach, które ułatwiają dostęp do kolei i są przygotowane do obsługi wszystkich podróżnych

–  Dzięki inwestycjom takim jak budowa nowych przystanków, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeciwdziałają wykluczeniu komunikacyjnemu w Polsce. Cieszę się, że od nowego rozkładu jest więcej miejsc, z których pasażerowie będą mogli korzystać z usług polskich kolei. Bezpieczna, komfortowa i ekologiczna kolej to przyszłość transportu zbiorowego – powiedziałAndrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Na przystanku Kochcice - Glinica między Lublińcem a Kluczborkiem z dwóch peronów będzie można wygodnie wsiąść do pociągów, a podróż do Lublińca zajmie 4 minuty. Bezpośrednie podróże będą m.in. do Kluczborka, Katowic, Tarnowskich Gór.

Również podróżni na trasie Wrocław – Jelenia Góra zyskują nowy przystanek Wałbrzych Centrum. Zatrzymają się na nim wszystkie pociągi regionalne. Podróżni będą mogli skorzystać z ponad 30 pociągów. Kilka minut zajmie połączenie z wałbrzyskimi stacjami: Wałbrzych Szczawienko, Miasto, Fabryczny i Wałbrzych Główny. Czas przejazdu z Wrocławia na perony Wałbrzycha Centrum zajmie ok. 1 godz.10 m.in., a z Jeleniej Góry ok.1 godz.

–  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w całym kraju zwiększają dostęp do pociągów. To zarówno nowe przystanki w mniejszych miejscowościach i aglomeracjach, jak i zmodernizowane perony i stacje. Na poprawę warunków podróży wykorzystujemy środki budżetowe oraz przewidziane w projektach współfinansowanych ze środków unijnych – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowy przystanek Wygoda na trasie z Warszawy do Lublina zapewni lepszy dostęp do kolei mieszkańcom powiatu garwolińskiego. Bliżej do pociągów regionalnych będą mieli mieszkańcy m.in. Dębówki, Nowin Życkich i Prandocina. Nowy przystanek ułatwi mieszkańcom codzienne podróże do pracy i szkoły.

Oczekiwany standard podróży

Perony na nowych przystankach mają oświetlenie, wiaty i ławki. Nagłośnienie oraz czytelne oznakowanie i tablice z rozkładem jazdy ułatwią podróże. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, zbudowano wygodne dojścia i ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na budowę przystanku Kochcice-Glinica prawie 2 mln zł ze środków budżetowych. Przystanek Wałbrzych Centrum został zbudowany w ramach projektu obejmującego także modernizację stacji Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko za 85 mln zł, ze środków budżetowych. Budowa przystanku Wygoda to efekt inwestycji za ponad 3,5 mld zł realizowanej przez PLK z udziałem POIiŚ na linii Warszawa - Lublin.

Wygodniej do pociągu ze zmodernizowanych stacji

W nowym rozkładzie 2020/21 podróżni zyskają także kilkadziesiąt stacji i przystanków dostępniejszych i przygotowanych do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Największe zakończone inwestycje to zmodernizowane stacje Szczecin Gł., Gdańsk Gł., Rzeszów Gł. Z nowych peronów wsiadamy do pociągów na modernizowanych liniach Poznań – Wrocław (wielkopolskie), Kraków – Katowice (małopolskie/ śląskie), Trzebinia – Oświęcim, Chabówka – Zakopane, Żywiec – Sucha Beskidzka (małopolskie), Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała, Częstochowa – Zawiercie (śląskie), Kraków – Rzeszów -Przemyśl (podkarpackie), Kutno – Toruń (kujawsko-pomorskie), Działdowo – Olsztyn (warmińsko-mazurskie), Łódź Kaliska – Zduńska Wola (łódzkie), Lublin – Łuków, Lublin - Warszawa na odcinkach Lublin – Dęblin (lubelskie) oraz Pilawa – Otwock (mazowieckie), Kędzierzyn-Koźle – Opole (opolskie), Poznań – Szczecin (zachodniopomorskie/ wielkopolskie).

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239