Powrót

Nowy wiadukt zwiększy bezpieczeństwo pod Poznaniem – ruszyły prace PLK w Kobylnicy

Koparka przy torze w Kobylnicy_fot. Radosław Śledziński

Dwupoziomowe skrzyżowanie – wiadukt kolejowy i znajdujący się pod nim tunel drogowy – zastąpi obecny przejazd kolejowo-drogowy w Kobylnicy (gmina Swarzędz) na linii Poznań – Gniezno (nr 353). Nowy obiekt powstaje w okolicy stacji kolejowej, u zbiegu ul. Swarzędzkiej i ul. Dworcowej. W długim na ok. 70 m tunelu będą dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku, a piesi i rowerzyści zyskają odseparowany od jezdni chodnik oraz ścieżkę rowerową. Bezkolizyjny obiekt zwiększy bezpieczeństwo na torach i drodze łączącej Koziegłowy ze Swarzędzem oraz zapewni sprawniejszą komunikację samochodową we wschodniej części aglomeracji poznańskiej.

Inwestycja będzie prowadzona etapami, co umożliwi kursowanie pociągów i wykorzystanie przez kierowców obecnego przejazdu w ul. Swarzędzkiej. Wykonawca zaczął już demontaż torów w pobliżu skrzyżowania. Porządkowany jest teren, a po wprowadzeniu tymczasowej organizacji ruchu drogowego możliwe będzie rozpoczęcie prac ziemnych – przygotowania wykopu pod nowy tunel.

Inwestycja, warta ok. 40 mln zł (netto), jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu i gminą Swarzędz. Na budowę wiaduktu kolejowego PLK przeznaczą blisko 21 mln zł, natomiast pozostałą część kwoty, w zakresie budowy tunelu drogowego oraz dróg dojazdowych, pokryją samorządy. Mieszkańcy skorzystają z efektów prac w II poł. 2023 r.

PLK zwiększają bezpieczeństwo na torach i drogach

Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Kobylnicy jest częścią ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Przedsięwzięcie warte jest ok. 312,5 mln zł przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach projektu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz zarządcami dróg, zastępują przejazdy kolejowo-drogowe bezkolizyjnymi skrzyżowaniami.

W Wielkopolsce w ramach programu już powstało bezkolizyjne skrzyżowanie w Kostrzynie na linii łączącej Poznań z Warszawą, a do końca 2023 r. planowane jest zakończenie budowy nowych obiektów w Plewiskach i Wrześni.

W Plewiskach pod Poznaniem, w ciągu ul. Kolejowej, postępuje budowa wiaduktu drogowego nad linią Warszawa-Kunowice. Wykonawca zamontował już stalową konstrukcję nowego obiektu, na której docelowo ułożona zostanie nawierzchnia drogowa. Po obu stronach torów powstają nasypy. Długi na ok. 30 m wiadukt będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, chodnik i ścieżkę rowerową – inwestycja realizowana jest za ok. 18,5 mln zł we współpracy z gminą Komorniki.

We Wrześni mieszkańcy zyskają dwa wiadukty kolejowe z tunelami drogowymi, które zastąpią sąsiadujące ze sobą przejazdy kolejowo-drogowe na ul. Działkowców (linia Oleśnica – Chojnice i łącznica Września – Podstolice). Wykonawca prowadzi prace ziemne i sukcesywnie usuwa kolizje, m.in. wodociągowe oraz energetyczne. Inwestycja, we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Września, warta jest ok. 42,5 mln zł.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kontakt dla mediów:
Radosław Śledziński
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 501 613 495