Powrót

Nowy przystanek kolejowy na łódzkim Zarzewie zwiększy możliwości kolei w aglomeracji [WIZUALIZACJE]

Wizualizacja przedstawia widok z góry na przystanek kolejowy Łódź Zarzew, zlokalizowany przy wiaduktach drogowo-tramwajowych w ciągu ul. Przybyszewskiego w Łodzi. Na przystanku znajdują się dwa perony zlokalizowane po zewnętrznych stronach dwutorowej linii kolejowej. Przy jednym z peronów ma postój pociąg, do którego wsiadają pasażerowie. Perony są wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie i oznakowanie. Przy przystanku znajdują się parkingi dla samochodów oraz budynki gospodarcze. Autor PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Na nowym przystanku Łódź Zarzew wykonawca rozpoczął betonowanie fundamentów pierwszego z dwóch peronów. Na przygotowanej podbudowie ustawiane są pierwsze elementy tzw. ścianki peronowe typu „L” (elki). Roboty są prowadzone w bliskim sąsiedztwie linii kolejowej. W związku z tym od 10 marca br. na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny pociągi kursują po jednym torze.

Nowy przystanek Łódź Zarzew zostanie zintegrowany z przebudowywanymi przez miasto wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego tworząc węzeł przesiadkowy. Dwa perony na linii kolejowej Łódź Widzew – Łódź Chojny zapewnią dogodne połączenie kolei z komunikacją miejską. Mieszkańcy zyskają atrakcyjną alternatywę dla transportu samochodowego. Zachęcamy do obejrzenia wizualizacji.

Wysokość peronów pozwoli podróżnym na wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na peronach zamontowane zostaną wiaty i ławki oraz stojaki dla rowerów. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W uzgodnieniu z samorządem powstaną ciągi komunikacyjne, które zapewnią dogodne przesiadki z pociągu m.in. na tramwaj miejski. Planowana jest też budowa parkingu dla samochodów.

Inwestycja realizowana jest w formule „projektuj i buduj”. Zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2024 r.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim Program obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowo wybudowanych przystanków: Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki, Stare Grudze oraz ze zmodernizowanych przystanków Zaosie i Żakowice Południowe. W kwietniu br. rozpocznie się budowa nowego przystanku Głowno Północne. Pozostałe lokalizacje są na etapie projektowania.

W styczniu br. podpisane zostały umowy na budowę 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym kwartale 2025 r.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej poprzez budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych i budowanie miejsc parkingowych dla pasażerów.

W ramach Programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to ponad 74 mln zł. Obecnie zakończono budowę parkingów w 9 lokalizacjach, w 44 miejscach postępują prace budowlane, a dla 25 trwa postępowanie przetargowe.

Kontakt dla mediów:
Rafał Wilgusiak
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02