Powrót

Nowy peron w Chmielnikach Bydgoskich i sprawniej na Węglówce

Poprawi się ruch pociągów pasażerskich i towarowych na Węglówce w okolicach Bydgoszczy. PLK zakończyły pierwszy etap prac związanych z wymianą torów na odcinku Nowa Wieś Wielka – Brzoza Bydgoska. Pasażerowie mogą już korzystać z nowego peronu na przystanku Chmielniki Bydgoskie. Nowa lokalizacja peronu jest korzystniejsza dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Dobrą obsługę podróżnych zapewni nowe oświetlenie oraz odpowiednie oznakowanie dla osób z ograniczoną mobilnością. PLK przebudują także drugi peron. Zostanie również wybudowane nowe przejście między peronami wyposażone w rogatki, które zwiększą poziom bezpieczeństwa podróżnych.

Planowana jest przebudowa peronów przystanku Rynkowo Wiadukt. Na peronach w Chmielnikach Bydgoskich oraz Rynkowo Wiadukt wybudowane zostaną pochylnie dla osób o ograniczonej mobilności, zaś perony wyposażone zostaną m.in. w: wiaty, ławki, gabloty informacyjne.

W ramach pierwszego etapu prac zarządca infrastruktury wymienił prawie 7 km toru oraz sieć trakcyjną wraz ze słupami na odcinku Nowa Wieś Wielka – Brzoza Bydgoska. W drugim etapie prace obejmą drugi tor.

Trwają prace na odcinku Bydgoszcz Główna – Maksymilianowo. Wymieniana jest sieć trakcyjna i uzupełniany tłuczeń. W styczniu wykonawca rozpocznie wymianę toru. Kontynuowana jest przebudowa 3 przepustów oraz rozpocznie się przebudowa wiaduktu kolejowego w pobliżu przystanku Rynkowo Wiadukt. Prace prowadzone są przy utrzymanym ruchu pociągów jednym torem.


Towary pojadą szybciej na północ

Inwestycja ułatwi przewóz towarów, które sprawniej dostaną się do trójmiejskich portów. Aby zwiększyć przepustowość linii na szlaku Terespol Pomorski – Laskowice Pomorskie remontowany jest także wiadukt. Roboty prowadzone są w ramach zadania inwestycyjnego „Prace na linii kolejowej C-E 65 na odcinku Zduńska Wola Karsznice – Bydgoszcz – Tczew”. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w III kwartale 2018 r. Prace na remontowanych szlakach pozwolą na jazdę do 160 km/h dla składów osobowych i 120 km/h dla towarowych. Wartość robót to 53,8 mln zł. Inwestycja realizowana jest ze środków budżetowych.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
694 480 239