Powrót

Nowy parking w Otominie zachęci do przesiadek z auta do pociągu

Przystanek Otomino. fot. Szymon Danielek PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę parkingu przy nowym przystanku Otomino (linia kolejowa nr 229 Pruszcz Gdański – Łeba), na tzw. bajpasie kartuskim. Podróżni, którzy skorzystają z nowego przystanku, łatwiej połączą dojazdy samochodem i pociągiem w codziennych podróżach do pracy lub szkoły.

Parking powstanie w sąsiedztwie peronu, przy ul. Do Dworu. Będą co najmniej 32 miejsca postojowe, w tym dwa dla osób o ograniczonej mobilności. Dla rowerzystów zamontowana zostanie wiata z 15 stojakami. Parking zostanie oświetlony lampami LED, zamontowany zostanie także monitoring. Dzięki powstaniu miejsc postojowych podróżni sprawnie i wygodnie przesiądą się z auta do pociągu.

Projekt inwestycji oraz prace budowlane zrealizuje firma ZUK Sp. z o.o. z Glincza za kwotę około 900 tys. zł netto. Zakończenie zadania planowane jest do końca 2024 r. To również efekt współpracy PLK S.A. oraz Gminy Żukowo. PLK S.A. zbudują parking, a gotowy obiekt zostanie przejęty w utrzymanie zgodnie z zawartą umową przez Gminę Żukowo. Gmina dodatkowo zapewni zasilanie na potrzeby oświetlenia parkingu oraz monitoringu.

Program przystankowy ułatwia przesiadki

Inwestycja w Otominie zostanie zrealizowana ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Celem programu jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej poprzez budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych i miejsc parkingowych dla pasażerów. W ramach programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowę w 9 lokalizacjach, w 42 miejscach postępują prace budowlane, a dla 6 przygotowywane są postępowania przetargowe.

Kontakt dla mediów:
Przemysław Zieliński
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02