Powrót

Nowy parking w Bielsku Podlaskim ułatwi przesiadki na kolej

Stacja Bielsk Podlaski widok z drona fot Artur Lewandowski PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Parking na 19 miejsc postojowych zbudujemy w sąsiedztwie stacji kolejowej w Bielsku Podlaskim. Zaplanowaliśmy 2 stanowiska dla osób o ograniczonej mobilności, a dodatkowym ułatwieniem w podróżowaniu będą 2 powiększone miejsca dla rodzin z dziećmi. Parking zostanie zlokalizowany tuż obok wejścia na kładkę nad torami, co dodatkowo usprawni przesiadki. Wykonany będzie odcinek drogi dojazdowej, odwodnienie i ekologiczne oświetlenie LED. Dzisiaj ogłosiliśmy przetarg na prace, a ich zakończenie planujemy na przełomie roku.

Na terenie województwa podlaskiego trwają też inne inwestycje w ramach Programu przystankowego. Zaawansowane są roboty w Kleszczelach, gdzie w sąsiedztwie przystanku kolejowego powstaje parking na 10 miejsc. Dzięki temu wybudowany dwa lata temu nowy peron będzie jeszcze bardziej dostępny. Pierwsi podróżni zaparkują tutaj swoje auta we wrześniu.

W budowie nowe perony

Zaawansowane są roboty na przystanku Kamienna Nowa na linii Sokółka – Suwałki. Wykonawca ułożył nawierzchnię, następnie przystąpi do instalacji wyposażania nowego peronu. Pojawią się ławki i wiata oraz czytelne oznakowanie. Ekologiczne oświetlenie LED oraz chodnik zapewnią bezpieczne poruszanie się wszystkim podróżnym, w tym osobom o ograniczonej mobilności. Do pociągów z wyższego niż dotychczas peronu mieszkańcy będą mogli wsiąść w III kwartale tego roku.

W przygotowaniu są kolejne budowy; peron o podobnym standardzie powstanie na przystanku Podbiele na linii Białystok – Czeremcha. Wykonawca rozpoczął już pierwsze prace przygotowawcze. Na tej samej linii zbudujemy też zupełnie nowy przystanek Repczyce Zalew, który umożliwi dojazdy do popularnego miejsca letniego wypoczynku. Dla tej inwestycji aktualnie trwa pozyskiwanie decyzji administracyjnych.

Program przystankowy w województwie podlaskim zwiększa dostępność kolei i ułatwia podróżowanie. Inwestycje zmniejszające wykluczenie komunikacyjne obejmują modernizację lub budowę łącznie 15 przystanków na liniach Białystok – Czeremcha i Sokółka – Suwałki. Ich uzupełnieniem jest budowa 5 parkingów przy przystankach Kleszczele, Repczyce Zalew i Augustów Port oraz stacjach w Bielsku Podlaskim i Sidrze.

Łączny koszt prac realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach Programu przystankowego w województwie, w tym budowy parkingów, to około 27,5 mln zł.

Kontakt dla mediów:
Tomasz Łotowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 798 876 051