Powrót

Nowe perony na stacji Gdańsk Wrzeszcz

Nowe tory i nowe wiaty

Na zmodernizowanej stacji Gdańsk Wrzeszcz pasażerowie będą mieli do dyspozycji trzy wygodne perony czyli o jeden więcej niż do tej pory. Dwa z nich, w miejscu starego, obsługującego dotychczas ruch dalekobieżny buduje PLK. Trzeci służy pasażerom trójmiejskiej linii SKM. Wszystkie perony i wiaty będą w jednolitym stylu. Na stacji Gdańsk Wrzeszcz zaplanowano również budowę aż 11 km nowych torów, a zrealizowano już około 1/5 prac z tego zakresu.


Przejścia podziemne jak nowe

Obok oddanego w czerwcu do użytku nowego tunelu łączącego halę dworca z obecnym dalekobieżnym peronem nr 1 oraz peronem trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej, jest już gotowe przejście podziemne łączące Wrzeszcz dolny z górnym. To tunel prowadzący od ulicy Dmowskiego do Kilińskiego, który został już wydłużony tak, aby nad nim przechodziły nowe  tory oraz nowy peron 1. W trzecim przejściu podziemnym łączącym ulice Ludwika Waryńskiego i Białą trwają  prace związane ze wzmacnianiem jego konstrukcji.


Grudzień 2014 - w mniej niż trzy godziny z Warszawy do Gdańska

Wszystkie prace, o wartości ok. 150 mln zł, skończą się w pierwszej połowie 2015 roku. Modernizacja stacji Gdańsk Wrzeszcz jest ostatnim elementem modernizacji magistrali Warszawa - Gdynia. Na termin rozpoczęcia robót na stacji miało wpływ dostarczenie dokumentacji projektowej ze strony podmiotu odpowiedzialnego za prace nad linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Prace torowe prowadzone w okolicach Malborka, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują zakończyć w tym roku. Pozwoli to od grudnia skrócić czas przejazdu najszybszych pociągów ze stolicy do Trójmiasta do 2 godzin i 58 minut. Zakładany czas przejazdu pod koniec 2015 roku będzie jeszcze krótszy - wyniesie około 2 godzin i 37 minut.


Modernizacja stacji Gdańsk Wrzeszcz w liczbach:

60 - tyle kilometrów okablowania jest potrzebne dla zapewnienia nowego sterowania ruchem kolejowym na stacji Gdańsk Wrzeszcz

11- tyle kilometrów torów zostanie ułożonych w nowym układzie torowym stacji Gdańsk Wrzeszcz

1758 -  tyle metrów kwadratowych będzie miał nowo budowany peron na Stacji Gdańsk Wrzeszcz
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
Zespół prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. 662 114 900

Pliki do pobrania