Powrót

Na Pojezierze Drawskie i Ińskie jedźmy pociągiem

Pociąg i pasażerowie na nowym peronie w Czaplinku, fot. Zbigniew Todorowski

Dla mieszkańców i turystów odwiedzających Pojezierze Drawskie i Ińskie kolej zapewnia lepsze warunki podróży. Po wykonanych pracach pasażerowie wsiadają do pociągów z dostępniejszych peronów na stacji w Czaplinku oraz na 10 przystankach: Jelenino, Silnowo, Czarne Małe, Żelisławie Pomorskie, Bobrowo Pomorskie, Rzęśnica, Suliszewo Drawskie, Drawsko Pomorskie, Wiewiecko i Węgorzyno.

Perony są dłuższe, szersze i wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Z myślą o osobach o ograniczonej możliwości poruszania się wykonano pochylnie i antypoślizgową nawierzchnię wraz ze ścieżkami naprowadzającymi. Zamontowane zostały nowe wiaty i ławki. Jaśniejsze, energooszczędne oświetlenie poprawiło bezpieczeństwo. Ułatwieniem w podróżach są tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Przy zmodernizowanych peronach zamontowano około 100 stojaków na rowery, co umożliwia połączenie dwóch ekologicznych środków transportu.

Podróże i transport towarów bezpieczniejszy i sprawniejszy

Wykonane prace umożliwiły atrakcyjne podróże pociągiem po regionie. Kolej pozwala również na bezpieczny przejazd ciężkich składów towarowych, dowożących m. in. sprzęt wojskowy na poligon w Drawsku Pomorskim.

Między Szczecinkiem a Runowem Pomorskim wyremontowano około 65 km torów, most, 3 wiadukty i 25 przepustów. Przepustowość linii zwiększył odbudowany drugi tor między Szczecinkiem a Łubowem na odcinku około 25 km. Większy poziom bezpieczeństwa zapewnia nowy system sterowania ruchem. Podobny efekt przyniosła przebudowa 51 przejazdów kolejowo-drogowych, które zyskały nową nawierzchnię oraz urządzenia przejazdowe.

Wartość modernizacji linii między Szczecinkiem a Runowem Pomorskim wynosi blisko 165 milionów złotych. Inwestycja współfinansowana jest przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
 

Kontakt dla mediów:
Bartosz Pietrzykowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 515736460