Powrót

Miliony na dolnośląskie linie kolejowe

Tylko w 2016 r. odnowionych będzie 30 km toru wymienione będzie 20 km sieci trakcyjnej. Modernizacja 20 przejazdów kolejowo-drogowych podniesie poziom bezpieczeństwa. W 2015 r. roku prace objęły już 45 obiektów inżynieryjnych, 53 km torów oraz 12 km sieci trakcyjnej. Zmodernizowano lub wymieniono 47 rozjazdów oraz przebudowano 47 przejazdów kolejowych. 

Najważniejsze projekty realizowane na Dolnym Śląsku w ostatnich latach to modernizacja na linii Wrocław – Poznań na odcinku Wrocław granica woj. dolnośląskiego (1,3 mld) i poprawa linii 274 Wrocław - Wałbrzych – Jelenia Góra (dotychczas ponad 400 mln). Zakończona modernizacja linii Legnica – Wrocław – Opole (ponad 2 mld zł). 

Z RPO w 2015 r. przeprowadzona została m.in. modernizacja peronów na stacjach Jelenia Góra Zachodnia i Piechowice w ramach Jeleniogórskiej Kolei Aglomeracyjnej (8,3 mln). W kolejnej perspektywie, wspólnie z władzami samorządowymi woj. dolnośląskiego, PLK analizuje m.in. modernizację dwóch odcinków linii, mających istotne znaczenia dla wrocławskiej i wałbrzyskiej aglomeracji: linii kolejowej nr 292, na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice oraz linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice-Jedlina Zdrój.

Poprawa standardu obsługi podróżnych to m.in. modernizacja wszystkich stacji i przystanków na linii poznańskiej od Żmigrodu do Wrocławia. Przebudowa wybranych przystanków na trasie do Jeleniej Góry, w tym stacji Wałbrzych Miasto, Jelenia Góra. Budowa nowych przystanków m.in. Wrocław Grabiszyn i Wrocław Różanka. PLK przygotowuje plany budowy kolejnych przystanków w aglomeracji wrocławskiej i wałbrzyskiej (Mokronos Górny, Iwiny, Wałbrzych Śródmieście oraz modernizacji przystanku Wrocław Muchobór). 

Zarządca infrastruktury poprawia stan Nadodrzanki - linii z Wrocławia w kierunku Głogowa gdzie prowadzony jest remont toru na odcinku Rudna Gwizdanów - Głogów oraz modernizacja odcinka Głogów – Bytom Odrzański.

Na Dolnym Śląsku w nowej perspektywie realizowane będą prace:

- na linii C-E 59 modernizacja Nadodrzanki w ramach projektu prace na odcinku Wrocław Brochów/Grabiszyn – Głogów – Zielona Góra – Rzepin – Szczecin Podjuchy.

- na linii E 30 elektryfikacja odcinka Węgliniec – Zgorzelec.

- na linii 289 rewitalizacja odcinka Legnica - Rudna Gwizdanów, umożliwiająca przywrócenie ruchu pasażerskiego. 

- na linii nr 181 prace pozwolą na przywrócenie towarowego ruchu kolejowego na całym odcinku Oleśnica – Kępno.

Nowy most graniczny. W 2016 r. zakończą się prace przy budowie nowego mostu granicznego nad Nysą Łużycką, na odcinku Bielawa Dolna – Horka. Nowe tory pozwolą na sprawniejsze prowadzenie cięższych pociągów z prędkością do 120 km/godz. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują obecnie olbrzymi program inwestycyjny. Efektem prac jest m.in. krótszy czas przejazdów miedzy największymi miastami.  np. przejazd z Wrocławia do Warszawy trwa rekordowo krótko 3 h 31 min. Krócej jeżdżą pociągi na zmodernizowanych liniach do Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Opola, Jelcza Laskowic, Obornik Śląskich. Zmieniła się obsługa podróżnych zmodernizowanych na stacjach i przystankach. Na torach podniósł się poziom bezpieczeństwa. 

Na obszarze województwa dolnośląskiego znajduje się w eksploatacji 1 763 km linii kolejowych, co stanowi około 10% linii będących w zarządzie PKP PLK S.A.Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48  694 480 239

Pliki do pobrania