Powrót

Mieszkańcy Kolna zyskają bliższy dostęp do kolei

Tory w miejscowości Kolno, wiadukt drogowy, fot. Andrzej Puzewicz

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Kolnie poprawi dostęp do kolei i zapewni lepsze warunki podróży na linii Olsztyn – Korsze. To kolejne działanie PLK, które zwiększy atrakcyjność kolei w codziennych dojazdach do pracy lub szkoły. PLK ogłosiły już przetargi na przystanek Nikielkowo (na odcinku Olsztyn – Korsze) oraz Wietrzychowo (na linii Działdowo – Olsztyn).

Przystanek w Kolnie będzie trzecim nowym przystankiem w województwie warmińsko-mazurskim. Takie punkty na kolejowej mapie Polski jak ten, oznaczają dla mieszkańców lepszą komunikację i poprawę warunków życia. Właśnie taki jest cel Programu Przystankowego, na realizację którego polski rząd przeznaczy do końca 2025 roku miliard złotych – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

W Kolnie powstaną dwa perony o długości 150 metrów wraz z dojściem na wiadukt drogowy. Przewidziano wiatę, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Dzięki budowie lub modernizacji przystanków kolejowych z rządowego Programu Przystankowego również mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na lepszy dostęp do kolei. Nowe i przebudowane przystanki, jak ten w Kolnie, zapewnią oczekiwane warunki obsługi wszystkim podróżnym – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie prac planowane jest w I kwartale 2022 r., a zakończenie pod koniec 2022 r.

Program Przystankowy w woj. warmińsko-mazurskim

W województwie warmińsko-mazurskim projekt obejmuje 6 przystanków. W planach, oprócz Kolna, jest m.in. budowa nowych przystanków w Wietrzychowie i Nikielkowie, a także wydłużenie peronów w Pasłęku, Działdowie oraz przebudowa przystanku w Łankiejmach. Inwestycje zwiększą dostępność mieszkańców do kolei i poprawią warunki podróży.

W ostatnich latach inwestycje PLK z Krajowego Programu Kolejowego zapewniły mieszkańcom 5 nowych przystanków. Dogodniejsze podróże zapewnia Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Jezioro Ukiel w pobliżu jeziora oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych – na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa. Wcześniej dostęp do kolei zwiększyły także przystanki Olsztyn Śródmieście w centrum Olsztyna, Olsztyn Dajtki oraz Pisz Wschodni. Budowa przystanków była możliwa m.in. dzięki wsparciu funduszy unijnych.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

W maju br. przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Kontakt dla mediów:
Martyn Janduła
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 571 370 301