Powrót

Między Cieszynem a Zebrzydowicami wygodniejsze podróże - są nowe perony

W Cieszynie Marklowicach, Pogwizdowie, Kaczycach i Kończycach od stycznia są nowe, wyższe perony. Dzięki temu, podróżni łatwiej wsiadają i wysiadają z pociągów. Na przystankach zamontowano nowe wiaty i ławki oraz strefy czekania, czyli specjalne poręcze do odpoczynku na stojąco. Perony są oświetlone, lepiej oznakowane i wyposażone w gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Przystanki zostały doposażone w pochylnie, co w znacznym stopniu poprawia dostępność dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą zwiększają bezpieczeństwo podróżnych. Dla osób niewidomych i niedowidzących są informacje z alfabetem Braille’a, zastosowano je w Kaczycach i Cieszynie Marklowicach na poręczach. W ramach inwestycji wartej prawie 5 mln zł wyremontowano też w obrębie przystanków tory oraz obiekty inżynieryjne.

Krótsze podróże koleją

W 2018 roku między Cieszynem a Zebrzydowicami wymieniono tor na bezstykowy i zastosowano betonowe podkłady. W efekcie prac skróciły się czasy przejazdów - pociągi pasażerskie jadą z Cieszyna do Zebrzydowic 22 minuty, czyli o ok. 10 min. krócej niż przed pracami. Dzięki wyremontowaniu 10 przejazdów kolejowo-drogowych zwiększył się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i na drogach. Na tę inwestycję przeznaczono ponad 24 mln zł ze środków PLK.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują też projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce”. Umowę podpisano w październiku 2019 roku. Obecnie kończy się projektowanie, a od marca ruszą prace budowlane. Jednym z efektów inwestycji będzie powrót pociągów na trasę Goleszów – Cieszyn. Dla mieszkańców regionu będzie to korzystna zmiana w systemie komunikacji. Odnowione zostaną m.in. stacje Goleszów i Cieszyn oraz przystanki Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Mnisztwo, który zmieni nazwę na Cieszyn Uniwersytet.

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Głowacka
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 697 044 571