Powrót

Lubuskie: PLK zapewnią lepszy dostęp do kolei z nowego przystanku w Rzepinie

Pociąg jadący po torze w miejscu nowego przystanku Rzepin MIasto, słup sieci trakcyjnej, w tle budynek_fot.Radek Śledziński

Nowy przystanek Rzepin Miasto (nazwa robocza) – przy ul. Słubickiej, w okolicy przejazdu kolejowo-drogowego – powstanie na trasie łączącej Jarzmanice Lubuskie ze stacją Rzepin (linia kolejowa nr 821). Podróżni zyskają dogodną możliwość przejazdów pociągiem m.in. w stronę Zielonej Góry lub Kostrzyna nad Odrą i dalej do Szczecina.

Na wysokim, długim na 200 m peronie, przewidziano m.in. wiaty i ławki. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni jasne, ekologiczne oświetlenie LED. Dla dobrej informacji przewidziano czytelne tablice oraz gabloty z rozkładami jazdy i komunikatami przydatnymi w podróży. Z myślą o osobach niewidomych na antypoślizgowej nawierzchni znajdą się ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą. Dogodny dostęp do peronu wszystkim podróżnym, także osobom mającym trudności z poruszaniem się, zapewnią pochylnie przy dojściach do peronu od strony przejazdu kolejowo-drogowego oraz po przeciwległej stronie platformy, od strony miasta. Zachętą do łączenia ekologicznych podróży – koleją i rowerem – będą stojaki w obrębie przystanku. Sprawne przejazdy pociągów zapewnią przebudowę słupów sieci trakcyjnej, uzupełniony tłuczeń i regulacja toru.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają dostęp do kolei w regionie za ok. 5 mln zł w ramach zadania „Budowa nowego przystanku Rzepin Miasto na linii kolejowej nr 821”, które jest częścią „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Prace, w systemie „projektuj i buduj”, wykona ZRK DOM Sp. z o.o. Uzyskanie dokumentacji projektowej, która umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych, przewidywane jest w II poł. 2023 r., natomiast podróżni skorzystają z nowego przystanku w I kw. 2024 r.

„Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie

Prace w Rzepinie zostaną zrealizowane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dogodny dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Środki w ramach programu wartego ok. 1 mld zł zostaną wykorzystane m.in. na budowę i modernizację przystanków kolejowych.

Rządowy program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 185 lokalizacji, a na rezerwowej – 129. W województwie lubuskim „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” obejmuje poza Rzepinem także m.in. Radnicę i Żary Osiedle. Już rozpoczęły się przygotowania do ogłoszenia przetargu na budowę dojścia do stacji Radnica.

Kontakt dla mediów:
Radosław Śledziński
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 501 613 495