Powrót

Lepszy dojazd z Warszawy do Olsztyna – PLK wybudują nowy przystanek i wyremontują tory

Nowoczesny i funkcjonalny przystanek, Olsztyn Dajtki, będzie miał dwa jednokrawędziowe perony o długości 150 m, szerokości 2,6 m i wysokości 76 cm. Zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na peronach zainstalowane zostaną pochylnie, które ułatwią wejście także osobom z ciężkim bagażem i matkom z dziećmi w wózkach. PLK zainstalują wiaty, tablice informacyjne, ławki i funkcjonalne oświetlenie. Przewidziane zostały także ułatwienia dla rowerzystów, którzy będą mogli przypiąć swoje rowery do stojaków. Koszt nowego przystanku to około 2 miliony złotych. Polskie Linie Kolejowe planują rozpocząć prace w 2017 roku.

Wybudowanie nowych peronów w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Dajtki oraz miasteczka studenckiego Kortowo zwiększy dostępność kolei nie tylko dla mieszkańców Olsztyna, ale także studentów i turystów odwiedzających stolicę Warmii i Mazur. Budowa przystanku może stanowić pierwszy krok do bezpośredniego skomunikowania koleją centrum miasta z sąsiednimi miastami i gminami leżącymi po stronie południowej i zachodniej Olsztyna.

Budowa nowego przystanku wpisana jest w projekt „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo-Olsztyn”. PLK są na ostatnim etapie opracowywania koncepcji całego zadania. Projekt przewiduje także modernizację torów, przejazdów kolejowo-drogowych, remont stacji Waplewo, wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowę mostów i wiaduktów kolejowych. W efekcie pociągi będą mogły kursować między Działdowem a Olsztynem z prędkością 120 km/h, co skróci podróż o około 10 minut. 

Prace będą prowadzone w formule „projektuj i buduj” w latach 2017-2020. Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu.Kontakt dla mediów:
Ewa Symonowicz-Ginter
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
ewa.symonowicz-ginter@plk-sa.pl
T: +48 694 480 211