Kontynuujemy modernizację najważniejszej linii kolejowej w Świętokrzyskiem

Linia kolejowa nr 8, łącząca województwo świętokrzyskie na osi północ-południe, przechodzi gruntowną modernizację. W listopadzie ogłosiliśmy kolejny przetarg na prace budowlane przy tym szlaku. Zadanie obejmie odcinek torów o długości przeszło 18 km. W ramach inwestycji wymienionych będzie 44 km torów wraz z siecią trakcyjną. Od podstaw wybudujemy 14 różnych obiektów inżynieryjnych, a 2 mosty nad Nidą i Czarną Nidą będą wyremontowane. Zwiększymy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym dzięki unowocześnieniu 6 przejazdów kolejowo-drogowych. Na stacji Wolica przejście dla pieszych w poziomie szyn zastąpi kładka. Podróżni skorzystają z przebudowanych peronów w Sobkowie i Wolicy. Radkowice z przystanku zmienią się w stację, co poprawi przepustowość i zwiększy możliwości prowadzenia ruchu pociągów w miejscu, gdzie linia kolejowa nr 8 (Warszawa Zachodnia – Kraków Główny) łączy się z linią kolejową nr 73 (Kielce Główne – Busko-Zdrój). Dodatkowo na stacjach wybudujemy nowe tory, które ułatwią transport towarów.
– W ciągu najbliższych lat unowocześnimy transport kolejowy w województwie świętokrzyskim. Modernizacja linii kolejowej nr 8 ułatwi rozwój kolei regionalnej i zwiększy możliwości w transporcie towarów – mówi Mateusz Wanat, dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA.
Zmodernizowana linia kolejowa będzie dostosowana do obsługi cięższych pociągów, które rozwiną większą prędkość niż dotychczas – do 140 km/h dla składów pasażerskich i 120 km/h dla pociągów towarowych. Perony na stacjach zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zwycięzca przetargu po przygotowaniu dokumentacji technicznej przystąpi do działań w terenie, prace budowlane zaplanowano na ok. 24 miesiące.
Inwestycja na odcinku Miąsowa – Sitkówka Nowiny to kolejny etap modernizacji najważniejszej linii kolejowej w województwie świętokrzyskim (Zadanie pn. „Prace na linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko – Kamienna – Kielce – Kozłów”). Zaawansowana jest już przebudowa stacji w Kozłowie. W październiku ogłosiliśmy przetarg na modernizację torów pomiędzy Sędziszowem a Miąsową, a w maju podpisaliśmy umowę na odcinek Skarżysko-Kamienna – Tumlin. Dla środkowego fragmentu tej inwestycji, obejmującego stację kolejową Kielce Główne, przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu na opracowanie projektu. Współpracę w kwestii dokumentacji projektowej zadeklarowały władze stolicy województwa. Podpisaliśmy w tej sprawie list intencyjny. Długoterminowe finansowanie tej inwestycji zostało zapewnione przez Europejski Bank Inwestycyjny, dzięki kredytowi w wysokości do 450 mln euro, a fragment pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Tumlinem współfinansowany będzie przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.


