Powrót

Kolejowy most na Warcie w Poznaniu zyskuje nowe możliwości

Do tej pory zdemontowano stare przęsła mostu. Trwają prace związane z podwyższeniem i renowacją korpusów filarów oraz wzmocnieniem przyczółków. Przygotowane są nowe przęsła, które obecnie są zabezpieczane warstwą antykorozyjną. Zagwarantuje to długą żywotność elementów metalowych. Po wykonaniu wszystkich prac przy przyczółkach i filarach nowe przęsła będą montowane w miejscu starej przeprawy. Kolejnym etapem prac przy moście nad Wartą będzie ułożenie nowych torów i sieci trakcyjnej. Polskie Linie Kolejowe dbają o zachowanie historycznego wyglądu przeprawy – zabytkowe kratownice są obecnie czyszczone. Odnowione staną się ponownie elementem mostu.

Polskie Linie Kolejowe planują zakończenie pierwszego etapu prac w listopadzie. Wartość zadania to prawie 17 mln zł. Kolejnym będzie wyremontowanie drugiej części mostu. Realizacja tego przedsięwzięcia jest przewidziana na 2016 rok.

Remont mostu kolejowego w Starołęce jest częścią dużego projektu modernizacyjnego na trasie kolejowej Kluczbork – Poznań. W jego ramach wykonano dotychczas rewitalizację ponad 125 km torów, 11 peronów, ponad 50 rozjazdów i około 100 przejazdów kolejowo – drogowych. Prace wykonywane na moście w Starołęce to kolejny etap poprawy stanu trasy. Pociągi na trasie Kluczbork – Poznań będą mogły jechać z prędkością 120 km/h. Zwiększy to komfort jazdy na tym odcinku oraz poprawi bezpieczeństwo podróżujących.

Równolegle na stacji Poznań Starołęka prowadzona jest przebudowa peronu i torów. Zostanie on podwyższony dzięki czemu pasażerowie będą łatwiej wsiadać do pociągów. Położona będzie na nim nowa nawierzchnia. Wiaty peronowe, oświetlenie i nagłośnienie na peronie zostaną zmodernizowane. Polskie Linie Kolejowe zadbały także o osoby niepełnosprawne – dostanie się im na platformę ułatwi pochylnia dla wózków. Prace nad nowym peronem zakończą się we wrześniu. Koszt tej inwestycji to 7,5 miliona złotych netto.Kontakt dla mediów:
Zbigniew Wolny
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
zbigniew.wolny@plk-sa.pl
T: +48 61 633 14 49
T: +48 600 084 749