Powrót

Kolejne prace zwiększą dostępność i komfort podróżnych na kolejowej zakopiance

Nowy przystanek Radziszów Centrum na linii Skawina - Sucha Beskidzka - podróżni idą peronem, fot. Łukasz Hachuła

W święta i ferie zimowe, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniły podróżnym bezpośrednie połączenia dalekobieżne i regionalne pociągiem pod Tatry. Dzięki inwestycji PLK, pasażerowie skorzystali z dostępniejszych oraz wygodniejszych stacji i przystanków na modernizowanej trasie Kraków - Zakopane.

1 marca ruszają kolejne prace, zwiększające możliwości i jakość komunikacji kolejowej na linii z Krakowa do Zakopanego. Rozpocznie się budowa dwóch, dodatkowych przystanków Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki. Kontynuowane będą następne, wielobranżowe prace dla krótszych i wygodniejszych podróży pociągiem kolejową zakopianką.

Dodatkowe przystanki dla wygody mieszkańców już w tym roku

Przystanek Rzozów Centrum – powstanie na linii Skawina - Sucha Beskidzka, przy przejeździe kolejowym na byłej drodze wojewódzkiej Skawina - Kalwaria Zebrzydowska.

Przystanek Wola Radziszowska Lipki – zlokalizowany będzie również na trasie między Skawiną a Suchą Beskidzką, przy przejeździe kolejowym na drodze gminnej, ul. Modrzewiowa.

Pod koniec bieżącego roku pasażerowie kolei zyskają dodatkowe możliwości korzystania z przejazdów pociągiem.

Dzięki kolejnym, dodatkowym przystankom między Skawiną a Suchą Beskidzką, dostępność pasażerów do kolei zwiększy się jeszcze bardziej. Wcześniej na trasie wybudowano i oddano do dyspozycji podróżnych nowy przystanek Radziszów Centrum.

Kontynuacja prac Sucha Beskidzka-Chabówka- Zakopane

Budowlańcy wracają do prac na torach od Suchej Beskidzkiej do Zakopanego. Tę kolejną fazę robót przewidziano do 29 czerwca br.

Dzięki pracom, podróżni zyskają zmodernizowany peron na przystanku Rokiciny Podhalańskie, zapewniający lepszą dostępność i komfort. Roboty obejmą również stację Zakopane.

Na przebudowywanej trasie wymieniane będą m.in. tory na odcinkach: Sucha Beskidzka - Maków Podhalański, Skawa - Chabówka i Chabówka - Raba Wyżna. W zakresie prac są również urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sieć trakcyjna oraz 22 obiekty inżynieryjne, w tym 2 mosty: w Suchej Beskidzkiej i Jordanowie. Bezpieczeństwo i sprawność trasy zwiększy modernizacja 9 przejazdów kolejowo-drogowych, m.in. w Makowie Podhalańskim, Osielcu, Skawie, w Rokicinach Podhalańskich.

Zmiany w rozkładzie jazdy od marca

Od wtorku 1 marca za pociągi dalekobieżne Intercity, m.in. z Warszawy i Trójmiasta oraz za pociągi Polregio będzie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Kraków - Zakopane. Autobusy zastępcze pojadą także na odcinku Skawina - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona za pociągi Polregio, relacji Kraków Główny - Sucha Beskidzka.

Nowy standard i krótsze podróże

Prace na kolejowej zakopiance przewidziano do 2023 r. W efekcie skróci się czas podróży z Krakowa do Zakopanego do ok. 2 godzin. Ważnym efektem inwestycji jest łatwiejszy dostęp do kolei, komfortowe stacje i przystanki.

Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 153