Powrót

Kolej zbliży Toruń z Bydgoszczą

Nawet kilometr toru w ciągu jednego dnia może wymienić maszyna do potokowej wymiany nawierzchni na liniach kolejowych. Z pomocy takiego kombajnu, który jednocześnie zrywa stary tor i układa nowy korzystają kolejarze pracujący przy rewitalizacji linii kolejowej łączącej Toruń z Bydgoszczą. Prace rewitalizacyjne ruszyły 16 października na odcinku Cierpice – Solec Kujawski.
Roboty obejmują ponad 51 km linii kolejowej łączącej Toruń przez Solec Kujawski z Bydgoszczą.

Plan prac zakłada wymianę nawierzchni dwóch torów o łącznej długości blisko 92 km. Na stacjach Toruń Główny, Cierpice, Solec Kujawski, Bydgoszcz Łęgnowo, Bydgoszcz Wschód oraz Bydgoszcz Leśna zostaną zamontowane 54 nowe rozjazdy. W ramach inwestycji wykonany zostanie remont 18 przejazdów kolejowych. Zaplanowano również wymianę urządzeń automatyki sterowania ruchem kolejowym oraz urządzeń zasilających.

Rewitalizacja linii Toruń – Bydgoszcz ma charakter pilotażowy – jest to pierwsze tego typu zadanie z ośmiu obecnie przygotowywanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Będzie ono wykonane szybko – w ciągu niecałych dwóch lat czas przejazdu pociągiem pomiędzy Toruniem i Bydgoszczą skróci się z ponad 1 godziny do 43 minut. W przypadku pociągów pośpiesznych, poruszających się z prędkością 120 km/h podróż będzie jeszcze krótsza.

Generalnym wykonawcą rewitalizacji jest firma Porr Polska. Wykonawca posiada bardzo nowoczesny sprzęt. Na torach pracuje już wysokowydajna oczyszczarka tłucznia. Rewitalizacja linii 18 Kutno – Piła na odcinku Toruń – Bydgoszcz zostanie zrealizowana z wykorzystaniem środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kontrakt na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych jest wart 198 844 tysięcy złotych brutto. Prace zostaną zakończone w kwietniu 2014.

 

Rewitalizacja jest prowadzona w ramach projektu POIiŚ 7.1-45 „Polepszenie jakości usług przewozowych poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowej nr 18 Kutno – Piła na odcinku Toruń – Bydgoszcz”
Projekt ubiega się o finansowanie przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisk

 

         
Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
Rzecznik Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Centrum Realizacji Inwestycji
tel. + 48 22 47 336 40
e-mail: ir.rzecznik@plk-sa.pl