Powrót

Kolej przygotowana do Światowych Dni Młodzieży

Blisko 350 dodatkowych pociągów w specjalnie przygotowanym rozkładzie jazdy, zwiększenie przepustowości na najpopularniejszych liniach i wyjątkowe procedury w zakresie informacji. Odpowiednia organizacja ruchu oraz bezpieczeństwo na dworcach, w pociągach i na trasach – Grupa PKP i przewoźnicy samorządowi kończą ostatnie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży na miesiąc przed rozpoczęciem głównych uroczystości. 

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą podróżować zarówno pociągami ogólnodostępnymi jak i uruchamianymi na zamówienie poszczególnych diecezji. Pociągi dodatkowo wpisane w rozkład jazdy zawiozą pielgrzymów do miejsc uroczystości związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Będą to zarówno połączenia w ruchu dalekobieżnym, jak i lokalnym. Stworzenie dedykowanego rozkładu jazdy przez PKP PLK i przewoźników oraz zwiększenie przepustowości na wybranych relacjach pozwoli uruchomić dodatkowe pociągi – kolej jest gotowa do przewiezienia na uroczystości ŚDM nawet 580 tys. osób. 

Grupa PKP ściśle współpracuje z przewoźnikami lokalnymi na trasach i dworcach kolejowych, by zagwarantować pasażerom jak największy komfort i bezpieczeństwo – mówi Mirosław Pawłowski, prezes PKP S.A. Nad sprawną obsługą Światowych Dni Młodzieży na kolei pracować będzie ponad 12 tysięcy osób, zarówno w bezpośrednim kontakcie z pasażerami, jak również na zapleczach technicznych, na torach, dworcach czy w dyspozyturach. Na miesiąc przed imprezą, oceniam stan przygotowań kolei do obsługi Światowych Dni Młodzieży na 95 procent – dodaje.  

W organizację przewozów kolejowych z różnych regionów Polski na uroczystości ŚDM są zaangażowani zarówno przewoźnicy samorządowi, jak i spółki Grupy PKP. W trasy ogólnopolskie wyjadą również pociągi przewoźników operujących na liniach lokalnych.  

Na tory do Krakowa wyjedzie blisko 60 dodatkowych pociągów Przewozów Regionalnych, a w rozkładzie przewozów Kolei Wielkopolskich pojawi się 17 dodatkowych pociągów. Do Krakowa Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi 7 dodatkowych pociągów, a Koleje Mazowieckie – 24 dodatkowe pociągi. Z Trójmiasta pielgrzymów zawiezie specjalnie podstawiony skład w barwach trójmiejskiej SKM – przewoźnik uruchomi jedno dodatkowe połączenie. PKP Intercity uruchomi 46 dodatkowych pociągów dalekobieżnych do Krakowa, a także wydłuży trasy wybranych pociągów kursujących według aktualnego rozkładu jazdy. Ponieważ zamówienia na dodatkowe pociągi wpływają do przewoźników na bieżąco, ostateczna liczba pociągów dla pielgrzymów może jeszcze ulec zmianie. 


Dodatkowe połączenia do Krakowa oraz na Dni Diecezjalne

Przygotowania infrastruktury kolejowej do obsługi ruchu kolejowego na uroczystości Światowych Dni Młodzieży objęły przede wszystkim obszar aglomeracji krakowskiej oraz głównych linii kolejowych prowadzących w kierunku Krakowa. 

Nowy rozkład jazdy, przygotowany na Światowe Dni Młodzieży, będzie obowiązywać od 20 lipca. Na najpopularniejszych trasach zwiększyliśmy przepustowość nawet trzykrotnie – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Nad bezpieczeństwem ruchu czuwać będzie ponad 1000 specjalistów w dyspozyturach centralnych, lokalnych i na trasach – podkreśla. 

Działania kolejarzy skupiły się na uzyskaniu maksymalnej przepustowości linii i bezpieczeństwie. Opracowano specjalne zasady ruchu kolejowego oraz korekty w rozkładzie jazdy. Wybrano stacje, na które będą przyjeżdżać pociągi z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży z różnych kierunków i regionów Polski. Pociągi z pielgrzymami udającymi się na ceremonie otwarcia na Błoniach będą kierowane odpowiednio na staje Kraków Swoszowice, Kraków Mydliniki oraz Kraków Płaszów. Natomiast pociągi z pielgrzymami udającymi się na Czuwania z Ojcem Świętym na Brzegach w dniu 30 lipca 2016 r. przyjadą na stacje Kraków Swoszowice, Kraków Bieżanów, Kraków Płaszów oraz Podłęże. 

Zaplecze techniczne kolei zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt i tabor kolejowy, pomocny przy usuwaniu awarii i uszkodzeń na sieci kolejowej. W pogotowiu będzie 37 lokomotyw osłonowych oraz 330 pociągów technicznych, które w razie awarii na sieci wyjadą na tory i pomogą w przywróceniu ruchu pociągów. W Krakowie zapewnione zostaną również dodatkowe składy, które będą stanowić rezerwę taborową. 


Wygodne pociągi dla pielgrzymów 

Pielgrzymów będą woziły nowoczesne pociągi zespolone oraz składy złożone ze zmodernizowanych lub nowych wagonów. Pociągi są wyposażone w udogodnienia dla podróżnych, które zapewnią komfortową podróż, m.in. klimatyzację, wygodne fotele, miejsce na bagaż. Zarówno składy wagonowe jak i jednoprzestrzenne pojazdy typu Pendolino, FLIRT 3 czy PesaDART są przystosowane do obsługi dużych potoków podróżnych, a także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na pokładach pojazdów zamontowany jest wizyjny i dźwiękowy system informacji pasażerskiej, a także system monitoringu. 

Przygotowujemy się na zwiększony ruch podróżnych już około 20 lipca, kiedy to rozpoczynają się uroczystości w poszczególnych diecezjach. PKP Intercity dokłada starań, by jak najlepiej przygotować się do obsługi zarówno dużych grup pielgrzymów jak i indywidualnych pasażerów – mówi Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity. – Z myślą o pielgrzymach przygotowaliśmy specjalny Bilet ŚDM Kraków 2016. Jest to Imienny karnet, który już można nabyć w internetowym systemie sprzedaży – dodaje.     

Promocyjny karnet w cenie 149 zł umożliwia skorzystanie z trzech przejazdów pociągami przewoźnika (w pociągach TLK oraz IC) w dowolnie wybranych relacjach. Bilet wraz z miejscówką już można nabyć w internetowym systemie sprzedaży przewoźnika. Oferta jest ważna przez miesiąc – obowiązuje na przejazdy w okresie od 16 lipca do 15 sierpnia. 


Dworce przygotowane na Światowe Dni Młodzieży

Grupa PKP zadba też o wzmocnienie zaplecza technicznego i informacyjnego. Na dworcach będzie zapewniona obsługa oraz informacja w języku angielskim. Wzmocnione zostaną załogi w kasach biletowych a na stacjach pojawią się konduktorzy wyposażeni w terminale mobilne. 

Będzie działać również infolinia kolejowa. Pod numerem telefonu 19 757 będzie można uzyskać informacje dotyczące ruchu pociągów na sieci. Dla połączeń międzynarodowych będzie obowiązywał numer +48 22 39 19 757.  

Na dworcach kolejowych, istotnych ze względu na obsługę pielgrzymów, pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. W czasie uroczystości na dworcach pracować będzie łącznie około 200 informatorów, którzy będą informować o ruchu pociągów w językach polskim i angielskim. Oprócz informatorów PKP Intercity i PKP S.A. w Krakowie będą pracować wolontariusze z Komitetu Organizacyjnego ŚDM, a w Warszawie informatorzy z Urzędu Miasta. 

Na blisko 120 dworcach, między innymi na dworcach Warszawa Centralna oraz Kraków Główny, działa usługa bezpłatnego szerokopasmowego internetu Wi-Fi. Dostęp do sieci jest możliwy w wybranych i oznakowanych lokalizacjach na terenie dworców. Poza tym na 10 największych dworcach istnieje możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego on-line MIGAM.

Kluczowe dworce będą ochraniane przez wzmocnione patrole Straży Ochrony Kolei, współpracującej ściśle z policją i innymi służbami. Do ich dyspozycji będzie nowoczesny sprzęt i środki łączności. Na każdej stacji, związanej z obsługą pielgrzymów, przygotowana zostanie specjalna organizacja ruchu i zabezpieczenia. Szczególnym nadzorem zostaną objęte dodatkowe przejścia przez tory oraz tereny kolejowe, obok których odbywać się będą uroczystości. W celu zapewnienia bezpieczeństwa przejazdów pociągami, kolej będzie współpracować z innymi służbami, m.in. Żandarmerią Wojskową, policją, ABW, Strażą Graniczną oraz Służbą Celną. W sumie na terenach kolejowych będzie działać ponad 3 tysiące funkcjonariuszy różnych służb. Dzwoniąc pod specjalny numer bezpieczeństwa  (22 474 00 00) będzie można porozumieć się także w języku angielskim.  


Przewozy kolejowe na uroczystości Światowych Dni Młodzieży w liczbach
46 pociągów – dodatkowe pociągi Grupy PKP 
290 pociągów – dodatkowe pociągi przewoźników samorządowych 
200 osób – dodatkowi informatorzy na dworcach kolejowych
37 lokomotyw – liczba lokomotyw osłonowych na szlakach 
330 pociągi techniczne – tabor techniczny, m.in. drezyny oraz pociągi sieciowe 

PKP S.A.
Paulina Jankowska

Rzecznik prasowy
tel.: 22 47 49 351
e-mail: rzecznik@pkp.pl

PKP Intercity S.A.
Beata Czemerajda

p.o. rzecznika prasowego
tel.: 22 47 42 832
e-mail: rzecznik@intercity.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec

Rzecznik prasowy
tel.:  694 480 239
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl