Powrót

Kolej otwiera Mazury

-Efektem podpisanej dziś umowy na linię Ełk – Szczytno będą dobre podróże w regionie i większe możliwości dla transportu towarowego. Sprawna realizacja Krajowego Programu Kolejowego pokazuje, że rząd konsekwentnie przywraca i tworzy na Warmii i Mazurach lepsze możliwości komunikacji i likwiduje wykluczenie komunikacyjne – mówi wiceminister Jerzy Szmit z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. 

- Dzisiaj PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały trzy umowy o łącznej wartości ponad 430 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. W Ełku umowę na linię Ełk - Szczytno za 290 mln zł i dwie umowy na Podlasiu: Lewki – Hajnówka za 77 mln zł oraz Białystok – Bielsk Podlaski za 63 mln zł. Tym samym wartość podpisanych w tym roku umów przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekroczyła 13 mld zł. Dziś podpisane umowy obejmują prawie 200 km linii, a ich efektem będą nie tylko krótsze podróże, ale także 34 zmodernizowane stacje i przystanki – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A 

Skróci się czas przejazdu pociągów pasażerskich w relacji Szczytno – Ełk o ok. 1h 22 min. (z 2h 54 min. do ok. 1h 32 min.) oraz w relacji Olsztyn – Szczytno – Ełk o ok. 1h 22 min. (z 3h 33 min do ok. 2h 11 min.). To zakładany efekt prac, które zwiększą przepustowość linii i zlikwidują ograniczenia prędkości, uniemożliwiające obecnie możliwości dobrych podróży. Na 112 km odcinku zostaną wymienione tory oraz wyremontowane mosty i przepusty. Zwiększona zostanie prędkość pociągów pasażerskich do 120 km/h. Zyskają również przewozy towarowe, gdyż składy będą mogły jechać do 80 km/h. 


Szczytno i Pisz większy komfort obsługi pasażerów

Dzięki inwestycji pasażerowie zyskają większy komfort obsługi na 4 zmodernizowanych stacjach: Szczytno, Drygały, Spychowo, Pisz oraz 14 przebudowanych przystankach. Dostęp do kolei ułatwi nowy przystanek Pisz Wchód. Lepsze będzie wyposażenie peronów. Zamontowane będą wiaty, nowe oświetlenie oraz czytelna informacja pasażerska i wyraźne oznakowanie. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. 


Bardziej atrakcyjny region

Inwestycja PLK poprawi komunikację w regionie. Będzie lepszy dostęp do atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych m.in. Ruciane Nida, Pisz. Skorzystają mieszkańcy regionu, którzy szybciej dojadą do pracy i szkół. Remont przejazdów kolejowo-drogowych zwiększy poziom bezpieczeństwa pasażerów pociągów i kierowców. 

Modernizacja linii Ełk – Szczytno to kolejny etap prac na linii nr 219 z Olsztyna do Ełku. Na odcinku Olsztyn - Szczytno linia została zrewitalizowana w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013. 

„Prace na linii kolejowej nr 219 Szczytno – Ełk” realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wykonawcą jest firma TORPOL S.A. Wartość umowy 289 532 384 zł netto. Dofinansowanie UE wynosi 85%.Czas realizacji 24 miesiące.

 

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
694 480 239

Pliki do pobrania

Kolej otwiera Mazuryrozmiar pliku: 162 KB
POBIERZ DOC