Powrót

Kielce. Bezpieczniej na przejazdach – współpraca PLK z instruktorami nauki jazdy

Specjalistyczne seminaria dla instruktorów nauki jazdy są realizowane w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykorzystują różne metody i kanały komunikacji, by zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach m.in. w województwie świętokrzyskim. Ostatecznie najważniejsze decyzje podejmuje kierowca, stąd edukacja dla obecnych i przyszłych kierowców. Bardzo ważna jest rola nauczycieli i instruktorów szkół nauki jazdy. 

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie podnoszą poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych m.in. poprzez modernizację przejazdów oraz budowę nowych bezkolizyjnych skrzyżowań nad i pod torami. Od października dodatkowo apelujemy do instruktorów nauki jazdy. Przekazujemy tej grupie dodatkowe materiały. Szkolenia PLK dla instruktorów to większe bezpieczeństwo przyszłych kierowców, którzy będą przejeżdżać przez skrzyżowania drogi z torami. Lepiej przygotowany nauczyciel to bezpieczniejszy uczeń– mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.


Eksperci ekspertom

W warsztatach biorą udział instruktorzy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie PLK – dla których kwestie bezpieczeństwa ich kursantów są bardzo ważne. Podczas warsztatów ekspert PLK, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. omówi bezpieczeństwo na przejazdach z perspektywy kolei, na bazie doświadczeń z analizy wielu zdarzeń na przejazdach.

- Przedstawimy instruktorom nie tylko wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także wyposażamy ich w materiały, które ułatwią edukację kursantów. Spotkanie jest dla nas okazją do przekazania, ale i do zdobycia wiedzy, co jeszcze moglibyśmy zrobić, by kierowcy byli bezpieczni na drogach i przejazdach kolejowo-drogowych – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 


STOP! Szlaban na ryzyko!

W województwie świętokrzyskim w tym roku (trzy kwartały) na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 9 zdarzeń, w których śmierć poniosły 3 osoby, a 2 zostały ranne.

W Polsce pierwsze trzy kwartały to 141 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych, w których śmierć poniosło 40 osób, 24 zostały ciężko ranne. 

Do wypadków i kolizji dochodzi w miejscach wyraźnie zabezpieczonych znakami, w tym znakiem STOP. Jak podkreślają eksperci ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie wszyscy kierowcy traktują znak STOP jako nakaz zatrzymania się. Wielu, traktuje go tylko jako sugestię. Kierowcy ignorują również czerwone światło, zakazujące wjazdu na tory, a nawet omijają slalomem zamknięte rogatki. 

Na terenie województwa świętokrzyskiego są 342 przejazdy i bezpieczne przejścia dla pieszych. To 2% wszystkich przejazdów w kraju. Wszystkie obiekty są zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców i pieszych gwarantują bezpieczeństwo przy przekraczaniu torów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Jej celem jest ograniczenie wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych m.in. poprzez budowanie kultury bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat kampanii oraz realizowanych w jej ramach działań na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl. Kontakt dla mediów:

Karol Jakubowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
karol.jakubowski@plk-sa.pl
T: +48 668 679 414