Powrót

Grupa PKP gotowa do wielkanocnego szczytu przewozowego

Nad koordynacją świątecznych podróży czuwają wzmocnione służby dyspozytorskie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Przez całą dobę utrzymują kontakt z przewoźnikami i służbami technicznymi oraz monitorują stan pogody. W okresie świątecznym w dyspozycji pozostaje 160 zespołów szybkiego usuwania awarii i 20 zespołów ratownictwa technicznego. W gotowości jest 70 pociągów sieciowych, które mogą być wykorzystane w przypadku usterek sieci trakcyjnej. Dodatkowych 9 lokomotyw osłonowych zapewniono na największych stacjach.

Więcej świątecznych połączeń i dłuższe Bilety Weekendowe PKP Intercity

Oprócz składów kursujących w regularnej siatce, w drodze na Święta Wielkanocne podróżni będą mogli skorzystać z 14 dodatkowych połączeń PKP Intercity. Będą to m.in. pociągi kursujące w relacjach: Poznań - Gdynia, Wrocław - Przemyśl, Kraków - Przemyśl czy Szczecin - Olsztyn. Ze względu na duże zainteresowanie podróżami w relacji Polska - Ukraina - Polska w okresie świątecznym, PKP Intercity wraz z Kolejami Ukraińskimi uruchomią dodatkowe kursy pociągu relacji Przemyśl Główny - Kiev Pass - Przemyśl Główny. W okresie świątecznym Bilety Weekendowe będą ważne o jeden dzień dłużej - od piątku (14 kwietnia) od godz. 19.00 do wtorku (18 kwietnia) do godz. 6:00 rano.

Wsparcie informacyjne na dworcach

Na największych dworcach pasażerom pomocy udzielą pracownicy InfoDworców, Centrów Obsługi Klienta oraz mobilni informatorzy. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy dostępne są na stronach: portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl.

Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na intercity.pl, gdzie dostępna jest także informacja o frekwencji w pociągach oraz pod numerem infolinii: 19 757.

Bezpieczeństwo w podróży

Nad bezpieczeństwem podróżnych na dworcach, stacjach i w pociągach będzie czuwać prawie 500 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei na dobę wspieranych przez policjantów i strażników miejskich. Dodatkowe patrole pojawią się w ponad 600 pociągach pasażerskich. Do zabezpieczenia szlaków kolejowych SOK wykorzysta m.in. mobilne centra monitoringu i fotopułapki.

Zarówno w okresie świątecznym, jak i na co dzień do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK - (22) 474 00 00.

Kolejowe spółki inwestują w komfort i bezpieczeństwo podróżnych

Grupa PKP podejmuje działania mające na celu podniesienie komfortu i bezpieczeństwa podróżnych. Spółki kolejowe realizują szeroko zakrojony program inwestycyjny, którego efektem jest nowy i zmodernizowany tabor, krótsze czasy przejazdu oraz nowoczesne dworce i dostosowana do potrzeb wszystkich grup podróżnych infrastruktura.

W poprzedniej perspektywie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. koncentrowały się głównie na poprawie warunków przejazdu na szlakach pasażerskich. Dzięki temu udało się skrócić czas podróży między największymi miastami Polski. W obecnej perspektywie zarządca infrastruktury skupia się na szlakach towarowych i poprawie warunków przejazdu w obrębie aglomeracji. PLK w ramach Krajowego Programu Kolejowego mają do wydania ponad 66 mld zł. W tym roku PLK planują ogłosić postępowania na ponad 8 mld zł. Nakłady na inwestycje wyniosą 5,5 mld zł.

Szeroki program inwestycyjny kontynuować będzie PKP S.A. W ostatnich latach spółka zrealizowała niemal 100 inwestycji dworcowych. W ubiegłym roku do u użytku podróżnych oddała m.in. dworce w Gliwicach, Szczecinie czy Wieliczce.

W 2016 r. PKP Intercity odnotowało najwyższe przychody przewozowe w historii spółki oraz – po raz pierwszy od wielu lat – dodatni wynik finansowy. To efekt nie tylko odpowiedniej oferty dla podróżnych, ale również krótszych czasów przejazdu i nowoczesnego taboru. Aby utrzymać rosnący trend w przewozach i zachować konkurencyjność wobec innych przewoźników, spółka opracowała nową strategię taborową, która przewiduje kolejne inwestycje na poziomie 2,5 mld zł. Znaczna ich część zostanie przeznaczona właśnie na zakup i odnowę parku taborowego. Fundusze pomogą również w modernizacji stacji postojowych przewoźnika.

Szczegółowe informacje o spółkach Grupy PKP dostępne są na ich stronach internetowych.

 

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl 694 480 239

Cezary Nowak
Rzecznik prasowy
PKP Intercity S.A.
rzecznik@intercity.pl 783 916 186

Paulina Jankowska
Rzecznik prasowy
Polskie Koleje Państwowe S.A.
paulina.jankowska@pkp.pl 783 922 927