Powrót

Finał przejazdowego happeningu dla bezpieczeństwa

W konkurs PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na organizację happeningu dla szkół podstawowych i gimnazjów w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” zaangażowały się 73 placówki oświatowe z całej Polski: szkoły podstawowe, gimnazja, ośrodki szkolno-wychowawcze. Na uroczystość rozstrzygnięcia konkursu 25 marca przybyli uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy kilkunastu placówek. 
O kampanii i jej przesłaniu mówił Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Dziękował uczestnikom i opiekunom. - Jestem zaskoczony skalą przedsięwzięć i zaangażowaniem uczniów, rodziców, nauczycieli i przedstawicieli środowisk, w których działają placówki. Zorganizowane, różnorodne wydarzenia to niezwykły wkład w poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce. Dziękujemy wszystkim, którzy realizowali i włączyli się w działania. – mówił Andrzej Pawłowski 
Pierwsze miejsce w konkursie i czek 5 000 zł trafiły do Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Lubinie za projekt pt. „Zatrzymaj się i żyj!”. Jury doceniło duży kontakt z mediami, wyjątkowe zaangażowanie rodziców, dywersyfikację działań informacyjnych i zasięg przedsięwzięcia. 
Drugie miejsce i czek na 3000 zł przyznano za oryginalną pracę plastyczną, ogromne zaangażowanie uczniów oraz informacje w lokalnej telewizji Szkole Podstawowej nr 1 im. S. Jachowicza z Oddziałami Integracyjnymi w Bełchatowie za projekt pt. „Masz pociąg do bezpieczeństwa”.
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Starym Uścimowie za projekt „Bądź bezpieczny na przejeździe kolejowo-drogowym” zajęła trzecie miejsce i odebrała czek 2 000 zł. Organizatorzy akcji wzorowo i ciekawie wykorzystali wszystkie elementy happeningu. 
Działania laureatów trzech pierwszych miejsc uczestnicy uroczystości w Teatrze Ateneum zobaczyli na prezentacjach i filmie. 
- Ze względu na duże zainteresowanie przedsięwzięciem i ciekawe realizacje jury wyróżniło dodatkowo, mimo że regulamin konkursu tego nie zakładał, 3 szkoły. Do tych placówek trafiły podziękowania, kamery cyfrowe i maskotki  – mówi Katarzyna Kucharek naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Biurze Informacji i Promocji PLK.
Szkołę Podstawową nr 27 im. Bolesława Prusa w Dąbrowie Górniczej wyróżniono za projekt „STOPujesz, życie ratujesz”, który zaangażował rodziców, uwzględniał wykonanie bannera w kształcie lokomotywy, pomysłowe stroje i działanie obok przejazdu kolejowo-drogowego. Zespół Szkół, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jeżewie, za projekt „Nie słuchaj, bo nie usłyszysz. Zdejmij słuchawki gdy przechodzisz przez tory”. Młodzi happenerzy dostrzegli problem ograniczania uwagi, a tym samym bezpieczeństwa. Zespół Szkół Ogólnokształcących, Szkołę Podstawową w Wydminach, za projekt „Dzieci na przejazdach kolejowych, bezpiecznie do kwadratu”. Placówka współpracowała z lokalnymi samorządami, wykorzystała dużo kanałów komunikacji oraz utworzyła Szkolny Klub Bezpieczeństwa. 
Dyplomy i maskotki kampanii otrzymali młodzi i starsi przedstawiciele wszystkich obecnych na spotkaniu placówek. 
- W przyszłości PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamierzają proponować młodym odbiorcom podobne akcje, które łączą elementy edukacji z kreatywnością oraz sprzyjają integracji środowiska wokół bezpieczeństwa na terenie kolejowym. Poprawa bezpieczeństwa jest jednym z priorytetów naszej Spółki i programu Twoja kolej, realizowanego przez Grupę PKP, dlatego działania na rzecz edukacji będą kontynuowane. – mówi Konrad Nafalski – dyrektor Biura Informacji i Promocji PLK
Sprawozdania i prezentacje działań zrealizowanych przez laureatów konkursu można zobaczyć na stronie internetowej kampanii www.bezpieczny-przejazd.pl. 
Poza nagrodzonymi i wyróżnionymi na spotkanie w teatrze Ateneum przybyli przedstawiciele z placówek.
1.Zespół Szkół Publicznych w Nowej Iwicznej 
2.Gimnazjum nr  1 w Jaworze
3.Gimnazjum nr 13 w Sosnowcu
4.Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Choroniu
5.Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie
6.Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rykach
7.Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach
8.Szkoła Podstawowa w Rudnikach
9.Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Dęblinie
10.Szkoła Podstawowa nr 12 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Rybniku
11.Szkoła Podstawowa im. Księdza Tadeusza Adama Leszczyńskiego w Mikłusach
12.Szkoła Podstawowa w Woźnikach
13.Szkoła Podstawowa w Podchojnach

Informacje dla prasy:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
+48 22 473 30 02
m.siemieniec@plk-sa.pl