Powrót

Dolny Śląsk. Przystanek Strzelce Świdnickie już w budowie

Budowa przystanku w Strzelcach. Widać pracującą koparkę oraz lnadjeżdżający pociąg i znak STOP przed przejazdem. Fot 2. M. Pabiańska

Rozpoczęła się budowa nowego przystanku Strzelce Świdnickie na linii Wrocław – Świdnica między Sobótką Zachodnią i Szczepanowem. W czerwcu zatrzymają się tu pociągi. Mieszkańcy Strzelec i okolicznych miejscowości zyskają lepszy dostęp do kolei.

Na przystanku zostaną zamontowane wiaty oraz ławki. Będą gabloty z rozkładem jazdy pociągów. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni jasne i ekologiczne oświetlenie LED. Czytelne oznakowanie pozwoli na dogodne korzystanie z obiektu. Podróżni z ograniczoną możliwością poruszania wejdą na peron pochylnią. Ścieżki naprowadzające ułatwią dojście osobom niedowidzącym.

Na przejeździe kolejowo-drogowym obok przystanku będą dodatkowe zabezpieczenia. Kierowców i pieszych przed nadjeżdżającym pociągiem ostrzegą rogatki oraz sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. Takie rozwiązanie zwiększy również bezpieczeństwo podróżnych.

Rządowy program przystankowy na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku podróżni już korzystają z efektów programu przystankowego. Pociągi zatrzymują się na nowych i przebudowanych przystankach: Świdnica Zawiszów, Legnica Strefa, Boguszów-Gorce Dzikowiec, Szklarska Poręba Średnia, Mirków oraz Ścinawa. Poza Strzelcami Świdnickimi w realizacji jest budowa przystanku Oława Zachodnia. Podpisana została umowa na budowę przystanku w Kunicach.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Inwestycje umożliwiają podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji - 207 lokalizacji na liście podstawowej i 107 na rezerwowej.

Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł.

Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 668 679 414