Powrót

Dolny Śląsk: nowy przystanek Strzelce Świdnickie zwiększy dostęp do kolei

Pociąg pasażerski Kolei Dolnośląskich jedzie po torze, w oddali samochód ciężarowy fot. Radosław Śledziński

Nowy przystanek – Strzelce Świdnickie – zapewni dogodne połączenia m.in. do Świdnicy, Jedliny-Zdroju i Wrocławia.

Z nowego peronu, podróżni wygodnie wsiądą do pociągów. Dla oczekiwanego komfortu przewidziano wiaty i ławki. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED, a o dobrą informację zadba czytelne oznakowanie. Z myślą o osobach niewidomych na antypoślizgowej nawierzchni będą ścieżki naprowadzające. Na dogodny dostęp, także dla osób mających trudności z poruszaniem się, pozwolą odpowiednio przygotowane dojścia do peronu – przebudowany zostanie znajdujący się przy planowanym przystanku przejazd kolejowo-drogowy, który zyska dodatkowe zabezpieczenia: sygnalizację i rogatki.

Warty miliard złotych „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” zapewnia lepszy dostęp do kolei, także na Dolnym Śląsku. Poprzez poprawę dostępu do pociągów i warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej, najbardziej ekologiczny środek transportu, w codziennych podróżach do pracy lub szkoły – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury.

Budowa nowego przystanku w Strzelcach niedaleko Świdnicy, dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, ułatwi mieszkańcom podróże w stronę Jedliny-Zdroju czy Wrocławia. Zapewnienie oczekiwanego standardu podróży, zarówno w dużych, jak i mniejszych miejscowościach, jest jednym z priorytetów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które efektywnie wykorzystują środki z budżetu państwa i projektów unijnych dla rozwoju sieci kolejowej – mówiMirosław Skubiszyński, wiceprezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dla zwiększenia dostępu do kolei na Dolnym Śląsku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na przygotowanie dokumentacji i realizację prac w ramach zadania „Budowa nowego przystanku Strzelce Świdnickie na linii kolejowej nr 285”. Inwestycja z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” warta jest ok. 2,9 mln zł. Prace przeprowadzi konsorcjum ETF Polska Sp. z o.o. (lider) i EXKOL Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowego i Usług Handlowych Rafał Talowski i Łukasz Skowronek Sp. j. Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest obecnie na II kw. 2024 r., a zakończenie umowy – na I kw. 2025 r.

Lepszy dostęp do kolei dzięki „Programowi Przystankowemu” 

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dogodny dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Środki w ramach programu wartego ok. 1 mld zł zostaną wykorzystane m.in. na budowę i modernizację przystanków kolejowych.

Rządowy program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 185 lokalizacji, a na rezerwowej – 129. Na Dolnym Śląsku „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” obejmuje 9 stacji i przystanków na liście podstawowej (m.in. Mirków, Ścinawa, Oława). Prace zakończono już w Szklarskiej Porębie Średniej, a inwestycje postępują m.in. na przystankach Boguszów-Gorce Dzikowiec i Świdnica Zawiszów.

Kontakt dla mediów:
Radosław Śledziński
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 501 613 495