Powrót

Dni Transportu Publicznego przed nami!

Dni Transportu Publicznego to impreza kończąca „Europejski Tydzień Mobilności”. Ich celem jest promocja komunikacji zbiorowej. W tym roku w ramach „dnia kolejowego” przypadającego 23 września, na warszawiaków czekają: wyjątkowa kolejowa gra miejska oraz historyczna parowozownia w Skierniewicach do której będzie można dojechać specjalnym pociągiem.

1. Gra Miejska - „SKARBY KOLEI”

W ramach Dni Transportu Publicznego po raz pierwszy w Polsce zorganizowane zostaną kolejowe gry miejskie. Będą mogły wziąć w nich udział rodziny z dziećmi, dla których przygotowano specjalne, łatwiejsze wersje gier. Uczestnicy odkryją wiele interesujących miejsc, rozwiążą zagadki i wykonają zadania związane z historią i codziennością kolei polskiej. Na zwycięzców gier czekają atrakcyjne nagrody.


Fabuła gry

W 1972 podjęto decyzję o budowie w Warszawie nowoczesnego dworca dalekobieżnego. W trakcie prac budowlanych wykonano głęboki wykop. Według anonimowych relacji niektórych robotników znaleziono ciekawe przedmioty z czasów przedwojennych oraz wojny. Nigdy jednak nie obwieszczono tego publicznie. Lista reliktów odnalezionych w trakcie budowy wypłynęła w 2012 roku w jednym z antykwariatów... Gracze wcielają się w grupy poszukiwaczy-amatorów, którzy ruszają na ulice Warszawy aby rozwiązać zagadkę i odnaleźć zaginione przedmioty. W trakcie gry poznają historię i współczesność kolei, zdobywają wskazówki, a także zaginione artefakty.


Przykładowe zadanie:

W pociągu pancernym ukryty jest nadajnik mp3, który odtwarza alfabetem Morse'a określony komunikat. Zadaniem zespołu jest jego zlokalizowanie, a następnie rozszyfrowanie komunikatu, przy użyciu klucza kodowego alfabetu Morse'a.
Termin – 23 września 2012r.
Zespoły: 2-4 osobowe
Gra rozszerzona – 11.00 – 16.00, rejestracja od godz.10.00. Miejsce startu Dworzec Centralny – strefa VIP PKP Intercity
Gra rodzinna – 12.00 – 14.00, rejestracja od godz.11.30. Miejsce startu antresola z poczekalnią na Dworcu Centralnym.
Informacje i rejestracja – www.skarbykolei.pl
Kontakt – Katarzyna Bednarska 501 249 326

2. Zwiedzanie Parowozowni w Skierniewicach

Zwiedzanie z przewodnikiem terenu Parowozowni pozwoli zobaczyć wiele zabytkowych eksponatów taboru kolejowego oraz pamiątek z historii rozwoju kolejnictwa. Parowozownia w Skierniewicach to czynny skansen techniki kolejowej oraz muzeum zabytkowego taboru. Wśród eksponatów m.in. „Wittfeld”, czyli akumulatorowy dwuczłonowy szynobus z 1913 roku.
Dojazd: specjalny pociąg (skład ED74), postoje: Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia.
Termin: 23 września, ramowe godziny 11:00 – 16:00 (szczegółowy rozkład jazdy pociągu dostępny będzie na stronach internetowych oraz podczas rezerwacji miejsc).
Uwaga: liczba miejsc ograniczona. Wejściówki dystrybuowane będą w sobotę podczas pierwszego Dnia Transportu Publicznego na ternie ORT Włościańska (ul. Włościańska 52) na stoisku Stowarzyszenia Sympatyków Komunikacji Szynowej. Pula wejściówek dostępna będzie również poprzez stronę internetową (www.ssks.org).


3. Zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa

Muzeum Kolejnictwa otwiera swoje drzwi dla wszystkich chętnych. Jak zawsze, podczas Dni Transportu Publicznego, zwiedzanie zbiorów muzeum oraz oglądania zgromadzonego zabytkowego taboru będzie bezpłatne.
 
Termin: 23 września 2012r., godziny 10:00 – 17:00
Lokalizacja: ul. Towarowa 1