Powrót

Dębica zyskuje lepszy dostęp do kolei

Nowy przystanek szczególnie ułatwi podróż mieszkańcom wschodniej części miasta. Obiekt ma dwa 200–metrowe perony, wyposażone w wiaty i ławki. Obsługę usprawnia czytelne oznakowanie oraz oświetlenie. Nawierzchnia peronów posiada wypukły pas bezpieczeństwa dla osób niedowidzących. Przystanek jest również dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Już zapewniają to pochylnie, a dodatkowo będzie jeszcze zamontowana winda przyschodowa. 

Przygotowany parking pozwala sprawnie łączyć podróż samochodem i jednym z około 30 pociągów do Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa i Przemyśla.
Budowa nowego przystanku kosztowała około 1,7 mln zł. 

Przystanek powstał w ramach w ramach modernizacji  trasy z Krakowa do Rzeszowa. - Na modernizowanej przez PLK linii komfort podróży poprawi się na 30 przystankach i stacjach. Już przebudowane są m.in. stacje w: Bogumiłowicach, Biadolinach, Świlczy. Na 60 nowych peronach, będą 23 windy, platformy przyschodowe i kilkadziesiąt pochylni, ponieważ wszystkie obiekty są dostosowywane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. – mówi Rafał Pietrończyk dyrektor projektu w PLK.

Ostatecznym efektem prac będzie skrócenie czasu przejazdu pomiędzy Krakowem i Rzeszowem do ok. 1,5 godz. oraz poprawa obsługi podróżnych na stacjach i przystankach Małopolski i Podkarpacia.


Projekt modernizacji linii kolejowej E30/C-E30,odcinek Kraków - Rzeszów etap III POIiŚ 7.1-30 jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt, wyniesie ok. 3,4 mld PLN, z czego kwota dofinansowania z UE to ok. 2.3 mld PLN.Kontakt dla mediów:
Dorota Szalacha
Zespół prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel.0 694 480 153

Pliki do pobrania