Powrót

BGK sfinansuje inwestycje spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą obecnie największy program inwestycyjny w historii. Prace trwają na projektach obejmujących ponad 3200 km torów. Ich efektem będzie zdecydowana poprawa stanu linii kolejowych, wzrost komfortu, prędkości oraz bezpieczeństwa podróży. Oprócz środków własnych spółka angażuje także kredyty pozyskane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, czy środki z budżetu państwa, np. Funduszu Kolejowego.

- Rekordowe inwestycje za ponad 7 mld zł – to realizowany plan Polskich Linii Kolejowych na ten rok. Wykorzystujemy różne narzędzia finansowe by sprawnie modernizować infrastrukturę. Emisja obligacji pozwoli na zapewnienie wkładu własnego dla znaczących projektów ze wsparciem unijnym. W ich efekcie usprawnimy zarówno transport towarów, jak i poprawimy komunikację w aglomeracjach, czy dostęp do portów. Inwestycje służą bezpośrednio pasażerom, nie tylko przez skrócenie czasu przejazdu, ale także przez już zapewniony w wielu miejscach wyższy standard obsługi na stacjach i przystankach – powiedział Remigiusz Paszkiewicz, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Większa część programu emisji obligacji zostanie zrealizowana jeszcze w tym kwartale. Będzie to emisja prywatna, którą w większości obejmie Bank Gospodarstwa Krajowego. Dla zarządcy infrastruktury kolejowej to bezpieczne źródło środków niezbędnych dla kontynuacji toczących się inwestycji.

Bank Gospodarstwa Krajowego pełni w transakcji rolę organizatora, gwaranta, agenta emisji, agenta zabezpieczenia, agenta ds. płatności i depozytariusza. 

Objęcie emisji obligacji PKP PLK przez Bank Gospodarstwa Krajowego jest największą do tej pory transakcją w ramach Programu „Inwestycje Polskie”, a zarazem stanowi najwyższy limit naszego zaangażowania w finansowanie inwestycji infrastrukturalnych – podkreślił Radosław Stępień, Wiceprezes - Pierwszy Zastępca Prezesa Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. – Finansując projekty ważne dla polskiej gospodarki, realizujemy misję państwowego banku rozwoju – dodał.


Kontakt dla mediów:


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
Rzecznik Prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
+48 662 114 900


Bank Gospodarstwa Krajowego
Anna Czyż
Rzecznik Prasowy
media@bgk.com.pl
+ 48 609 220 208


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
są zarządcą narodowej sieci linii kolejowych. Podstawową usługą świadczoną przez spółkę jest udostępnianie linii kolejowych przewoźnikom pasażerskim i towarowym, zgodnie z zasadą równego ich traktowania. Do pozostałych zadań Spółki należy modernizacja linii kolejowych dostosowująca je do standardów Unii Europejskiej, opracowywanie rozkładów jazdy pociągów, prowadzenie ruchu pociągów na liniach kolejowych, utrzymanie infrastruktury kolejowej w stanie zapewniającym bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego oraz współpraca z sąsiednimi zarządcami infrastruktury kolejowej. Spółka z powodzeniem łączy tradycję z wykorzystywaniem najnowszych rozwiązań i technologii.

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Powstał w roku 1924 z inicjatywy Władysława Grabskiego, ówczesnego premiera i ministra skarbu. Od początku istnienia, BGK wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego, zarówno realizuje, jak i jest pomysłodawcą wielu  programów służących rozwojowi gospodarczemu Polski. Jest filarem rządowego programu Inwestycje Polskie, w ramach którego organizuje długoterminowe finansowanie projektów inwestycyjnych, w tym inwestycji o strategicznym znaczeniu dla gospodarki narodowej i interesów państwa. Prowadzi programy wspierania eksportu oraz programy infrastrukturalne, rozwija system poręczeń i gwarancji. Uczestniczy w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej, a także w realizacji programów związanych z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępem Polaków do mieszkań. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych oraz w systemie przepływu środków europejskich.