Powrót

Bezpieczniej na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych na Lubelszczyźnie

Krzyż św. Andrzeja u sygnalizator świetlny na przejeździe kolejowo-drogowym, fot. PLK

W Lublinie oraz powiatach chełmskim, kraśnickim, tomaszowskim, zamojskim, krasnostawskim, PLK SA wymieni urządzenia sterowania ruchem kolejowym na urządzenia nowszej generacji, co wpłynie na poprawę poziomu bezpieczeństwa. Rozpoczęcie prac zaplanowano w II kwartale 2024 r. Roboty nie będą miały wpływu na ruch kolejowy i drogowy. Wykonawcą jest firma PNUIK z Krakowa. Zakończenie zadania przewidziano w III kwartale 2024 r.

Między Warszawą a Dorohuskiem na linii kolejowej nr 7 wymiana urządzeń obejmie przejazdy w Wereszach Małych (Gmina Rejowiec) i ul. Końcowej w Zawadówce (Gmina Chełm). Na linii kolejowej nr 68 między Stalową Wolą a Lublinem, nowe urządzenia zostaną zainstalowane na przejazdach w Sulowie (Gmina Zakrzówek), w Lublinie na ul. Letniskowej oraz w Pułankowicach, k. Kraśnika. Prace prowadzone będą również między Zawadą a Bełżcem w Krasnymstawie na ul. Gospodarczej, Bełżcu na ul. Stefana Czarnieckiego oraz Wólce Łosinieckiej. Dziewiąty przejazd przewidziany do modernizacji znajduje się w miejscowości Płoskie (Gmina Zamość).

Modernizacje przejazdów kolejowo-drogowych wpisują się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na skrzyżowaniach torów z drogami. Prace prowadzone przez zarządcę infrastruktury zapewniają bezpieczne podróże koleją dla pasażerów pociągów, kierowców, pieszych i rowerzystów oraz minimalizują ryzyko wystąpienia ewentualnych usterek.

Projekt jest finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).

Kontakt dla mediów:
Anna Znajewska-Pawluk
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02