Powrót

Bezpieczne podróże na majówkę

Służby dyspozytorskie PLK codziennie czuwają nad sprawnym przejazdem pociągów. Monitorują sytuację pogodową i współpracują z przewoźnikami. W okresie długiego weekendu majowego w dyspozycji pozostaje około 170 zespołów szybkiego usuwania awarii i 20 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. W gotowości jest 66 pociągów sieciowych, które mogą być wykorzystane w przypadku usterek sieci trakcyjnej. Na czas powrotów z urlopów na wypadek awarii zapewniono lokomotywy osłonowe.

#SzlabanNaRyzyko także w majówkę

Przed długim weekendem kolejarze przypominają kierowcom i pieszym o zasadach przekraczania torów i apelują o rozwagę. Znak stop oraz włączona czerwona sygnalizacja świetlno – dźwiękowa na przejeździe to nie ostrzeżenie, ale bezwzględny nakaz zatrzymania się przed przejazdem. Statystyki wskazują, że za 99 % zdarzeń na przejazdach odpowiadają nieostrożni kierowcy, którzy omijają rogatki, wjeżdżają na przejazd mimo uruchomionej sygnalizacji i opadających rogatek, ignorują znak stop. Ostrożność i przestrzeganie przepisów zapewnią bezpieczne podróże i spacery w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych. Trwają akcje ulotkowe na przejazdach, zaplanowano je na 59 przejazdach w całej Polsce m.in. w Skarżysku-Kamiennej, Gogolinie, Nisku, Stargardzie, Sokółce, Radomiu, Poznaniu, Jaworznie, Katowicach, Legnicy, Wrocławiu, Gdańsku, Gliwicach, Rybniku i Sanoku. W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na rogatce lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami. Tylko w 2018 r. z danych z naklejki skorzystano 417 razy. W kilku przypadkach informacja na 112 zapobiegła wypadkom. Więcej na www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/

Kolej na podróż!

Kolejową podróż na majówkę warto zaplanować na portalpasazera.pl. Wyszukiwarka według wybranych kryteriów proponuje najlepsze połączenia oraz podaje ważne komunikaty o sytuacji na sieci kolejowej.

Centrum Wsparcia Klienta całą dobę zapewnia podróżnym pomoc na każdym etapie podróży. W przypadku utrudnień spowodowanych m.in. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi CWK organizuje dojazd podróżnych do stacji docelowej, zapewnienie poczęstunku czy noclegu. Pracownicy CWK współpracują z obsługą składów pasażerskich, aby podróżni mieli aktualne informacje na temat przejazdu.

W przypadku zagrożenia na terenie kolejowym poinformuj Straż Ochrony Kolei

W czasie majówki każdej doby bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwać ponad 600 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, także w ubraniach cywilnych. Monitorują stacje, pociągi i szlaki, współpracują z policją i strażą miejską. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie. Wspierać ich będą policjanci i strażnicy miejscy.

Całą dobę jest czynny numer alarmowy SOK: 22 474 00 00

Kontakt dla mediów:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239

 

 

Pliki do pobrania