Powrót

Będą szybsze podróże pociągiem z Laskowic Pomorskich do Czerska

Most kolejowy na rzece, na moście pociąg. Fot. Mirosław Lewandowski PKP PLK

Na 6-kilometrowym odcinku między Osiem a Tleniem (lk 215) PLK przeprowadzą prace torowe. Podkłady drewniane zostaną wymienione na strunobetonowe, do poprawy toru zostanie także wykorzystany nowy tłuczeń, a w niektórych lokalizacjach wymienione będą szyny. Dzięki wymianie nawierzchni podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo – drogowym (ul. Bydgoska) i 2 przejściach dla pieszych (ul. Wierzbowa i Topolowa) w Tleniu.

Wyremontowany zostanie most kolejowy na rzece Wdzie w Tleniu. Prace obejmą m.in. remont podpór, wykonanie nowych chodników dla służb technicznych i oczyszczenie skarp. Konstrukcja stalowa obiektu zostanie zabezpieczona przed korozją. W zakres prac wchodzi także naprawa 5 wiaduktów kolejowych i 3 przepustów.

Zakres zadania na jednotorowej linii wymaga zmian w komunikacji. Od 27 czerwca do końca września br. na odcinku Osie – Szlachta obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Informacje o zmianach są dostępne na stacjach i przystankach.

Prace za blisko 13 mln zł netto ze środków budżetowych wykona Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o. Zakończenie robót planuje się do końca września br. W efekcie pociągi pasażerskie na wyremontowanym odcinku pojadą szybciej, do 100 km/h (obecnie 50-70 km/h), a towarowe do 60 km/h (obecnie 40 km/h).

Dla lepszej komunikacji kolejowej w regionie

Przeprowadzone w latach 2019 – 2021 prace (wymiana nawierzchni toru, podkładów, regulacja toru) na trasie Laskowice Pomorskie – Czersk zapewniły sprawne i bezpieczne podróże pociągiem oraz skróciły czas jazdy o około 5 minut. Pociągi pasażerskie jeżdżą szybciej, do 100 km/h, na odcinkach Czersk Świecki – Osie oraz Tleń – Śliwice. Na ten cel PLK przeznaczyły ponad 12 mln zł netto.

Realizacja prac na odcinku Osie – Tleń wraz z efektami prac z lat poprzednich skrócą czas podróży między Laskowicami Pomorskim a Czerskiem o około 8 minut.

Kontakt dla mediów:
Przemysław Zieliński
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02