Powrót

Ambasadorowie Bezpieczeństwa na przejazdach nie przerywają edukacji

Zdjęcie przedstawiające kolorowanki kampanii Bezpieczny Przejazd

Scenariusze lekcji, gotowe prezentacje i materiały multimedialne przekazują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Profesjonalnie przygotowane zestawy materiałów pozwolą nauczycielom prowadzić zajęcia o bezpieczeństwie na terenach kolejowych.

- Sprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych jest jednym z kluczowych zagadnień odnoszących się do bezpieczeństwa podróżnych. Musimy dokładać wszelkich starań, aby przejazdy kolejowe stawały się coraz bezpieczniejsze. Należy docenić starania kolejarzy i wszystkich Ambasadorów Bezpieczeństwa, którzy stawiają szlaban na ryzyko - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Tegoroczna edycja akcji Październik Miesiącem Edukacji, jest dostosowana do ograniczeń związanych z pandemią. Koordynatorzy kampanii, w sposób dopasowany do wymogów sanitarnych, przekazują materiały dydaktyczne szkołom. Dzięki temu nauczyciele mogą prowadzić ciekawe zajęcia o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych i terenach kolejowych.

- Nie zmniejszamy zaangażowania i w sytuacji ograniczeń związanych z covid, znajdujemy nowe metody i formy, by przypominać o bezpieczeństwie na terenach kolejowych, a szczególnie na przejazdach. W październiku Ambasadorzy Bezpieczeństwa najbardziej angażują się w działania edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kolejarze przekazali już blisko 6,5 tysiąca materiałów edukacyjnych do szkół w całej Polsce. Każda szkoła i każdy nauczyciel może skorzystać z materiałów korzystając ze zgłoszenia przez formularz ze strony internetowej.

Edukacja od najmłodszych klas

Kolejarze, wspólnie ze specjalistami z zakresu pedagogiki, przygotowali gotowe scenariusze zajęć dostosowane do wieku uczniów począwszy od przedszkola i klas początkowych szkoły podstawowej aż po licea i technika. Oprócz scenariuszy, nauczyciele dostali do dyspozycji zeszyty edukacyjne, kolorowanki, prezentacje, filmy i inne materiały multimedialne, które uatrakcyjnią zajęcia. Uczniowie podczas takich zajęć mogą poznawać zasady bezpieczeństwa poprzez gry interaktywne, aplikacje mobilne, a nawet podczas przekraczania przejazdu w wirtualnej rzeczywistości. Dla nauczycieli chcących pogłębić wiedzę przewidziane zostały konsultacje z koordynatorami kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Mobilna Ambasada Bezpieczeństwa

W ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” zaprojektowana została wielofunkcyjna aplikacja o tej same nazwie. Korzystając z niej mamy możliwość błyskawicznego i wygodnego powiadomienia odpowiednich służb o każdej usterce na torach. Aplikacja „Bezpieczny przejazd” to narzędzie stworzone specjalnie po to, żeby dać użytkownikom szansę poprawy bezpieczeństwa. Dzięki niej dowiemy się więcej o zasadach, poznamy tajniki Żółtej Naklejki i – przede wszystkim – bezproblemowo zgłosimy wszystkie niedogodności na torach.

Aplikacja jest dostępna na systemy Android oraz iOS. Do pobrania na stronie bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne/.

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększają żółte naklejki PLK

#ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe i ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Więcej informacji na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl.

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko!” jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239