Powrót

Aktywny zimowy wypoczynek w Górach Sowich ułatwia kolej

Przystanek Jedlina-Zdrój. Widać pociąg na stacji, turystów na peronie oraz drogowskaz dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Fot. M. Pabiańska

Po raz pierwszy od trzydziestu lat można bezpośrednio dojechać na zimowy wypoczynek pociągiem z Wrocławia przez Świdnicę do Jedliny-Zdroju. To efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które za 130 milionów złotych odbudowały nieczynną linię kolejową. Dobre warunki podróży ułatwiają turystom dostęp do takich atrakcji jak: zamek w Zagórzu Śląskim, pijalnia wód w Jedlinie-Zdroju, czy wieża widokowa na górze Borowa. Także mieszkańcy zyskali lepszy dostęp do komunikacji i sprawne podróże do pracy i szkoły.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. obejmowała odbudowę 22 km linii kolejowej w górzystym terenie z ponad 100 obiektami inżynieryjnymi - w tym 25 wiaduktami i mostami, których długość wynosi nawet do 150 metrów.

Na nowych przystankach w Burkatowie i Jedlinie-Zdrój Centrum oraz odbudowanych w Bystrzycy Górnej, Lubachowie, Zagórzu Śląskim, Jugowicach i Jedlinie-Zdroju dla podróżnych przygotowane zostały wyższe perony ułatwiające korzystanie z kolei. Umieszczone są na nich tablice z informacjami i rozkłady jazdy. Przystanki i stacje są oświetlone i przystosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbudowały górską trasę w ramach projektu „Przebudowa linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój” za około 130 mln zł (netto). Prace przeprowadzono z wykorzystaniem środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 668 679 414