Powrót

11 marca korekta rozkładu jazdy

Korekta rozkładu jazdy obowiązuje od 11 marca do 9 czerwca br. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przewoźnikami przygotowali dla podróżnych ofertę połączeń kolejowych, która uwzględnia realizowane na sieci kolejowej inwestycje. Dzięki inwestycjom podróże koleją będą szybsze, a korzystanie z peronów bardziej komfortowe, także dla osób o ograniczonej mobilności. Nowe urządzenia sterowania ruchem, modernizacje przejazdów kolejowo-drogowych oraz budowa skrzyżowań bezkolizyjnych poprawią poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. 


Kompleksowa informacja

Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów z wyprzedzeniem podawane są podczas spotkań i briefingów organizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz przewoźników. Dojścia do peronów tymczasowych są oznakowane, dodatkowo w orientacji mają pomóc ulotki i plakaty. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy pociągów dostępne są na portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl oraz na stacjach i przystankach w formie plakatów. O kursowaniu pociągów informują także przewoźnicy.

Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity będzie można znaleźć na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (Opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). W czasie wprowadzania zmian w rozkładzie jazdy do dyspozycji pasażerów będą również informatorzy mobilni.


Nowości dla pasażerów PKP Intercity

Nocny pociąg IC Pogoria relacji Gdynia Gł. – Katowice – Gdynia Gł. od 11 marca ponownie będzie zatrzymywał się w Pabianicach. Skład IC Wawel, kursujący na trasie Kraków Gł. – Szczecin Gł. – Kraków Płaszów, będzie teraz dodatkowo miał postój w Opocznie  Płd. Natomiast pociąg TLK Kresowiak relacji Wrocław Gł. – Warszawa będzie teraz kursował częściej, poza dniami roboczymi podróżni będą mogli nim także podróżować w niedziele.


Modernizacje i ruch pociągów na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą prace na liniach kolejowych z Lublina do Warszawy (linia nr 7) oraz Stalowej Woli (linia nr 68). Od 1 marca podróżni niektórych pociągów na stacji Lublin korzystają z tymczasowego peronu nr 4. W ramach modernizacji linii z Warszawy do Lublina przebudowane zostaną wszystkie stacje i przystanki na trasie. Po zakończeniu modernizacji podróż najszybszym pociągiem między stolicami Mazowsza i Lubelszczyzny zajmie ok. 90 min. 

Od 1 marca w związku z rewitalizacją i elektryfikacją trasy z Lublina do Stalowej Woli na odcinku Lublin Zemborzyce – Kraśnik wprowadzono zastępczą komunikację autobusową na odc. Lublin Zemborzyce – Kraśnik/Szastarka w zależności od pociągu. Efektem prowadzonych prac będą krótsze o ok. 20 min podróże na trasie Lublin – Stalowa Wola – Rzeszów. Więcej na polregio.pl oraz intercity.pl.  


Zmiany w aglomeracji krakowskiej 

Prowadzone przez PLK inwestycje w Krakowie poprawią podróżowanie w aglomeracji. W związku z dobudową torów na odc. Kraków Główny Towarowy - Rudzice, od 11 marca w godz. 9.30-14.30 zaplanowane zostały przerwy w ruchu pociągów na trasie Kraków Główny - Podłęże. Niektóre pociągi IC pojadą zmienioną trasą. Dla pociągów jadących m.in. z Warszawy, Poznania i Szczecina zaplanowano dodatkowy postój na stacji Miechów i możliwość przesiadki do innych składów. Będą także zmiany w kursowaniu pociągów lokalnych – więcej na malopolskiekoleje.pl. 


Koleją po Wielkopolsce 

W kolejną fazę wkracza modernizacja ważnej dla regionu trasy Poznań – Piła. Zakres prac na jednotorowej linii wymaga ograniczenia w kursowaniu pociągów. Od korekty rozkładu jazdy, 11 marca do 4 maja zaplanowano komunikację zastępczą na odcinku Wargowo – Oborniki Wielkopolskie, a od 5 maja z Obornik do Piły. 

Trwa modernizacja trasy Warszawa - Poznań. Pociągi dalekobieżne kursują trasami zmienionymi przez Gniezno – Inowrocław Rąbinek – Barłogi do Warszawy. Bezpieczne podróże z Poznania do Warszawy zapewnią budowane lokalne centra sterowania ruchem w Łowiczu, Kutnie i Koninie. Podróżni zyskają przebudowane i lepiej dostępne perony na stacjach i przystankach.


Komunikacja w centrum i we wschodniej Polsce

W związku z realizowanymi pracami na linii z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy, za część pociągów kursujących w aglomeracji warszawskiej obowiązuje komunikacja zastępcza.
Od korekty rozkładu jazdy są zmiany dla podróżujących koleją w woj. łódzkim, gdzie zaplanowano modernizację wiaduktu w Zgierzu oraz remont obiektów inżynieryjnych na odcinkach linii ze Zgierza do Kutna (nr 16) i do Łowicza (nr 15). Czasowo pociągi PKP IC pojadą trasami zmienionymi, a za pociągi regionalne zaplanowano komunikację autobusową. Szczegóły dotyczące organizacji ruchu dostępne na lka.lodzkie.pl, polregio.pl, intercity.pl oraz na przystankach.

Na linii Działdowo - Olsztyn: z Olsztyna do Olsztynka za pociągi regionalne kursują autobusy, a pociągi IC relacji Warszawa - Olsztyn są kierowane przez Ostródę i Iławę. Od 12 marca rozpoczną się prace inwestycyjne na szlaku z Pisza do Ełku, na tym odc. uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza. Zmiany w rozkładzie jazdy obowiązują także ze względu na inwestycje na Podlasiu – modernizacja Rail Baltica i w rejonie przygranicznym, gdzie PLK prowadzą przebudowę stacji: Biała Podlaska, Małaszewicze i Terespol. Zachęcamy do zapoznania się aktualnymi informacjami na portalpasazera.pl. 


Stacje wygodne i bardziej funkcjonalne

PLK poprawiają standard obsługi i dostępność stacji kolejowych dla wszystkich grup podróżnych. Od 11 marca pasażerowie stacji Poznań Główny będą mogli korzystać z wszystkich zmodernizowanych peronów. Są dostosowane do obsługi osób o ograniczonej mobilności m.in. dzięki windom na peronach nr 4, 5 i 6. Przebudowany jest tunel pod torami w obrębie peronów nr 4, 5 i 6 oraz zabytkowe wiaty. Perony zostały wyposażone w nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej.  Prowadzona jest przebudowa m.in. stacji Szczecin Główny, Gorzów Wielkopolski i Kłodzko Główne. Modernizowane są także perony i tunel w Gdańsku Głównym.
W kwietniu rozpocznie się budowa przystanku osobowego Wrocław Szczepin, który poprawi dostęp do kolei w mieście. Wszystkie objęte pracami stacje są odpowiednio oznakowane.


Zmiany w kursowaniu pociągów PKP Intercity Pociągi PKP Intercity w Krakowie

W związku z czasowym ograniczeniem ruchu w godz. 9.30-14.30 na linii Kraków Główny - Podłęże niektóre pociągi PKP Intercity pojadą zmienioną trasą pomijając Kraków Główny i Kraków Płaszów. 

Zmiana dotyczy pociągów:
  • z kierunku Wrocławia, Warszawy, Poznania i Szczecina w kierunku Przemyśla pociągi (6300 Wyspiański, 13100 Malinowski, 7300 Siemiradzki, 8308 Mehoffer) pojadą z pominięciem stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów. Pasażerowie planujący podróż tymi pociągami do Krakowa na stacji Miechów przesiądą się do innych pociągów w kierunku Krakowa Głównego. Na odcinku Miechów – Kraków Główny/Kraków Płaszów obowiązywać będzie honorowanie ważnych  biletów wydanych na pociągi uruchamiane przez spółkę PKP Intercity we wszystkich pociągach spółki Koleje Małopolskie kursujących w danej dobie i w pociągu Spółki Przewozy Regionalne odjeżdżającym ze stacji Miechów o godz. 11:49 do stacji Kraków Główny.
  • z kierunku Przemyśla w kierunku Wrocławia, Poznania i Szczecina pociągi (3808 Mehoffer, 3804 Hetman, 3810 Matejko) pojadą z pominięciem stacji Kraków Płaszów i Kraków Główny. Pasażerowie planujący podróż do Krakowa na stacji Bochnia przesiądą się do autobusów zastępczej komunikacji (ZKA). 
Podróżni planujący podróż z Krakowa:
  • w kierunku Przemyśla na odcinku Kraków Główny – Bochnia powinni skorzystać z zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA). Na stacji Bochnia będzie możliwość przesiadki do pociągów PKP Intercity.
  • w kierunku Wrocławia, Poznania i Szczecina powinni skorzystać z innych połączeń PKP Intercity lub spółki Koleje Małopolskie w celu dojazdu do stacji Miechów, gdzie zapewnione będą przesiadki do pociągów uruchamianych przez  spółkę PKP IC. Na tym odcinku obowiązywać będzie honorowanie ważnych biletów wydanych na pociągi uruchamiane przez spółkę PKP Intercity we wszystkich pociągach spółki Koleje Małopolskie, kursujących na tym odcinku w danej dobie. 

Dziewięć pociągów PKP Intercity będzie kursować do/z stacji Kraków Płaszów z pominięciem stacji Kraków Główny. Są to następujące pociągi: IC Barbakan (rel. Kraków Płaszów – Szczecin), IC Malczewski (rel. Przemyśl Gł. – Kołobrzeg), TLK Korczak (rel. z/do Kraków Płaszów – Warszawa), TLK Kinga (rel. z/do Warszawa – Kraków Płaszów), TLK Cyryl (rel. Kraków Płaszów – Poznań Gł.), TLK Magnolia (rel. Szczecin Gł. – Kraków Płaszów), IC Sukiennice (rel. Kraków Płaszów – Gdynia Gł.), EIC Tatry (rel. z/do Warszawa – Zakopane), EIC Giewont (rel. z/do Gdynia Gł. – Warszawa).

Na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów obowiązywać będzie honorowanie ważnych biletów wydanych na pociągi uruchamiane przez spółkę PKP IC we wszystkich pociągach spółki Koleje Małopolskie i spółki Przewozy Regionalne kursujących na tym odcinku w danej dobie.


Pociągi PKP Intercity na trasie Poznań - Piła

Z powodu czasowej przerwy w ruchu na linii Poznań – Piła dwie pary pociągów PKP Intercity, kursujących z Poznania w kierunku Słupska, pojedzie inną trasą. Składy TLK Gwarek 48104/84104 i IC Malczewski 3806/8306 zostaną skierowane  przez Krzyż i Stargard. Ponadto pociąg IC Szkuner pojedzie trasą zmienioną przez Krzyż, a dalej przez Piłę Gł. Ceny biletów dla tych pociągów pozostaną bez zmian. Dodatkowo PKP IC zapewni honorowanie wybranych biletów w niektórych pociągach Przewozów Regionalnych pomiędzy Poznaniem Gł. a Piłą Gł.


Pociągi PKP Intercity na trasie Siedlce – Terespol

Na linii Siedlce – Terespol (nr 2), gdzie trwają prace modernizacyjne,  zmieniona zostanie trasa niektórych pociągów PKP Intercity. Obecnie na trasie Warszawa - Terespol kursują 4 pary połączeń dziennie. Od 11 marca nastąpi skrócenie relacji pociągu TLK Starzyński. Skład będzie kursował z/do Białej Podlaskiej, a następnie pasażerowie pojadą do/z Terespola autobusami zastępczej komunikacji. Pociąg TLK Niemcewicz z Warszawy do Terespola pojedzie całą trasą, natomiast w przeciwną stronę na odcinku z Terespola do Białej Podlaskiej pasażerowie zostaną przewiezieni autobusem. W kursującym we wtorki, czwartki i soboty pociągu TLK Polonez, relacji Warszawa – Moskwa/Mińsk, wagony międzynarodowe (do Moskwy/Mińska) pojadą całą trasą. Natomiast wagony kursujące tylko na odcinku krajowym skończą bieg w Białej Podlaskiej. Dalej podróż odbędzie się zastępczą komunikacją autobusową. Ponadto TLK Polonez, kursujący w poniedziałki, środy, piątki i niedziele w relacji Warszawa – Terespol, skończy bieg w Białej Podlaskiej. Dalej, do Terespola, podróżni pojadą zastępczą komunikacją autobusową. Pociąg TLK Polonez w drodze powrotnej pojedzie całą relację bez komunikacji zastępczej.


Kontakt dla mediów:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239

PKP Intercity S.A.
Agnieszka Serbeńska
Rzecznik prasowy
rzecznik@intercity.pl
T: + 48 505 554 38

Pliki do pobrania