Powrót

10 tysięcy pracowników PLK przejdzie szkolenia z procedur bezpieczeństwa

W październiku w Częstochowie odbyło się pilotażowe szkolenie dla blisko pięćdziesięciu dyżurnych ruchu, kierowców drezyn i maszynistów pojazdów kolejowych. Tegoroczny temat szkoleń został zaproponowany na podstawie analizy potrzeb - ankiet podsumowujących wcześniejsze szkolenia z radzenia sobie w sytuacjach stresowych dla dyżurnych ruchu. Programy szkoleń uaktualniono na podstawie przeprowadzonych wywiadów z pracownikami spółki oraz we współpracy z wykwalifikowanymi instruktorami. Program szkoleniowy uwzględnia specyfikę pracy osób na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu na liniach kolejowych i będzie odpowiadał ich potrzebom.
Tegoroczny projekt to podobnie jak w zeszłym roku, coś więcej, niż tylko szkolenia. Propaguje on kulturę bezpieczeństwa pracy w całej Spółce. Bezpieczeństwo na liniach kolejowych to cel i zadanie dla nas wszystkich. Pracownicy objęci szkoleniem pełnią kluczową rolę w obsłudze ruchu pociągów. Często mają do czynienia z niełatwymi sytuacjami, wymagającymi efektywnej komunikacji. Dokładamy wszelkich starań, aby poprawić warunki ich pracy – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 
W realizacji projektu wspiera nas firma BPI Polska, specjalizująca się w rozwoju pracowników i podnoszeniu efektywności organizacji oraz dużych przedsiębiorstw w Polsce, a także w realizacji długofalowych programów szkoleniowych. 
PLK realizuje obecnie program podnoszenia poziomu bezpieczeństwa obejmujący ponad 170 inicjatyw. Wśród nich są działania:
  • inwestycyjne (modernizacje przejazdów, zabudowa nowych rozjazdów, zakup urządzeń do wykrywania usterek taboru), 
  • techniczne (np. zakup rejestratorów rozmów na posterunkach), 
  • pracownicze (np. szkolenia dyżurnych, współpraca ze szkołami), 
  • organizacyjne (nieustanna analiza systemu bezpieczeństwa i jego optymalizowanie).


Informacje dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 662 114 900